מתקשים להרדים? קבלו טיפים

3

להרדים תינוק

להרדים תינוק קטן היא אחת המשימות הכי בעייתיות והכי מדוברות אצל אמהות חדשות והורים חדשים אחרי לידה. זוהי משימת העל, המשימה שמי שמצליח בה, מרגיש שכבש את האוורסט, לא פחות. הטיפים הבאים רלוונטיים במקרים בהם תינוק בן כמה חודשים ומעלה אינו נרדם ואתם לא מצליחים להבין למה. להלן צ'ק ליסט של דברים שכדאי לבדוק שנכתב ע"י אמהות מנוסות ולא ע"י יועצות שינה או אנשי מקצוע בהצלחה!


תינוקות מתקשים לעיתים להרדם. הם לא יכולים לדבר ואנחנו לא יכולים לדעת מה מציק להם, אבל כשאתם מנסים להרדים תינוק, ככל הנראה את התינוק שלכם, יש מס' דברים בסיסיים שכדאי לבדוק:

1. רעב או צמא – הסיבה מס' אחת לבכי וחוסר הירדמות אצל תינוקות קשורה לרעב. גם אם האכלתם את התינוק לפני הכנסתו למיטה, מומלץ להציע שוב אוכל, אולי התינוק עדיין רעב. תינוקות מעל גיל חצי שנה – ייתכן שיהיו גם צמאים. במיוחד אם אתם מדליקים להם חימום בחדר בחורף. לעיתים החדר יכול להתייבש ולגרום לצמא. נסו לתת להם מים. במידה והצעתם בקבוק חלב והתינוק לא מוכן לקחת – נסו להחליף טמפרטורה, אם הבקבוק ניתן ללא חימום, נסו לחמם. אם נתתם חם והתינוק לא לוקח, נסו לצנן ולתת שוב, או לתת מים בלבד. תינוק שבאופן כללי אינו שבע ייתכן כי זאת עקב בעיות בהנקה. למידע על בעיות בהנקה

איך מסגלים סדר יום לתינוק?

איך מנהלים בצורה נכונה טקס שינה?

2. חיתול מלוכלך – אם התינוק בוכה ולא נרגע, בדקו את החיתול. חשוב לדעת שזה לא רק קקי! יש תינוקות שלפעמים  גם חיתול מלא בפיפי יפריע להם. איך להחליף חיתול?

3. עייפות יתר – תינוק שעייף מדי יתקשה להרדם ועלולים להתעורר לעיתים תכופות במהלך הלילה. חשוב לנהל שגרת שינה טובה גם ביום, כדי שהתינוק לא יגיע "גמור" לשנת הלילה וכדי שלא יתקשה להרדם. היה והגעתם למצב הזה נסו להרים מעט על הידיים, להרגיע, לחבק ללטף ולהחזיר למיטה.

4. כאבי שיניים – תינוק מעל גיל חודשיים, שלושה יכול להתחיל לסבול מכאבי בקיעת השיניים. אם אתם רואים שהוא דוחף אגרופים וידיים לפה, מרייר או בוכה הרבה ומכניס ידיים לפה, כנראה שזה השיניים. בהתאם למצב שקלו מתן משככי כאבים, שימוש בנשכנים ועוד. איך מתמודדים עם כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות?

5. מוצץ, מוצץ, מוצץ –  תינוק שלוקח מוצץ בלילה כדי להרדם יבכה לפעמים פשוט כי המוצץ נפל לו.

6. לבוש לא מתאים לעונה – לפעמים הורים חדשים נוטים להלביש את התינוק בבגדים שלא תואמים את מזג האויר ואז לפעמים יש קושי להרדים תינוק. החל מגיל חודשיים אפשר בהחלט להלביש את התינוק באותו אופן כמו שאנחנו מתלבשים. כלומר, אם לנו חם, גם להם חם ולהיפך. אל תלבישו תינוק יותר מדי, וגם לא פחות מדי. עם זאת, כל תינוק מתנהג אחרת, חלק מהתינוקות מזיעים יותר, חם להם יותר, לחלקם קר יותר, בדקו את תגובות התינוק, האם הוא מזיע, האם אפו קר והלבישו בהתאם. בנוסף, במידה וחורף – דאגו לחמם את החדר בן ישן התינוק מכיוון שלרוב תינוקות זורקים מעליהם את השמיכה בלילה. למידע על חימום והלבשת התינוק בחורף

7. שינוי שעובר על התינוק – במידה וחל שינוי מהותי כלשהו בחיי התינוק לאחרונה הדבר יכול להשפיע על שנתו. שינוי מהותי כגון מעבר דירה, כניסה אל מעון או מטפלת ועוד. נסו להרים, לחבק ולהרגיע ואז להחזיר למיטה.

אם אף אחת מהסיבות הנ"ל לא רלוונטית, אפשר גם להרים את התינוק/ת על הידיים, להרגיע מעט, ולהחזיר למיטה. לפעמים גם זה יעשה את העבודה. לפעמים תינוקות חולמים חלום רע, או סתם נבהלים מהחושך, או סתם צריכים חיבוק. מהי שיטת הרם הורד להרדמת תינוקות?

הירדמות טובה של תינוק בלילה קשורה לניהול סדר יום נכון במהלך היום

תינוק שמנהלים עבורו סדר יום יחסית מסודר, גם מבחינת שינה, יירדם יותר בקלות בלילה ויישן ככל הנראה יותר טוב. מה עושים? משתדלים לשמור על שגרה כמה שיותר קבועה עבור התינוק (זה רלוונטי לתינוקות מעל גיל חודשיים, שלושה). איך לסגל סדר יום לתינוק?

איך מזהים במהלך היום שתינוק עייף כדי להרדים אותו בזמן וכך לגרום לו להרדם טוב גם בלילה?

חשוב לזהות מתי תינוק עייף ובהתאמה "לדחוף" אותו למיטה. לא צריך לחכות שתינוק יבכה ויצרח כדי לדעת שהוא עייף. זכרו, אתם מנהלים עבורו את סדר היום, כמובן בהתאם לצרכיו. בגילאים 3 חודשים עד חצי שנה היו ערניים לתינוק. אם הוא מתעורר בבוקר בשעה 06:00 לדוגמא, תדעו שבאיזור 8:00 או 09:00 קרוב לודאי שהוא כבר יתעייף ושימו אותו במיטה. גם אם הוא לא יירדם בהתחלה, שיידע שהוא גם יכול לשהות במיטה מבלי להרדם ישר. שימו לו צעצוע או שניים (או נשכן) במיטה ושיעסיק את עצמו קצת. לפני שאתם שמים אותו במיטה, כמובן האכילו אותו, כדי שיישן על בטן מלאה (או שיצליח בכלל לישון, תינוק רעב לעולם לא יישן..), וודאו שהחיתול נקי, וזהו. במידה והוא בוכה הרבה, לא נרדם ולא נרגע בדקו את כל הסיבות שמנינו בתחילת הכתבה. איך מנהלים נכון טקס שינה לתינוק?

לא כדאי להרדים תינוק רק בתנועה, או רק תוך כדי אוכל

תינוק שיתרגל להרדם תוך כדי אכילה, או רק בתנועה יהיה בבעיה כאשר לא תוכלו תמיד לנדנד אותו, להחזיק אותו על הידיים, או להאכיל כדי שיירדם. נכון, תינוקות רבים אוכלים ממש לפני ההירדמות, אבל לא מומלץ להיעזר תמידית בציצי או בנדנוד ידיים ועגלה כדי להרדים. תינוק צריך לדעת שאם מניחים אותו במיטה לאחר שכל צרכיו מולאו, הוא צריך להרדם. זה ייקח זמן, אבל זה יגיע (אם כמובן תפעלו נכון ולא תרימו אותו כל שניה החוצה מהמיטה).

אין טעם להשאיר תינוק בוכה במיטה ולהתעלם לאורך זמן

תינוק בוכה זה תינוק שמשהו בדרך כלל מפריע לו. דבר אחר זה תינוק שמנסה לגרום לכך שהוריו יוציאו אותו מהמיטה, למרות שהוא עייף ולמרות שהוא רגיל בשעה הזו לישון. הורה צריך לדעת לזהות מתי הבכי הוא "מניפולטיבי" ומתי מדובר בבכי שמאותת על מצוקה מסוימת. תינוק שבוכה מסיבה ספציפית (רעב, חיתול מלוכלך, חום, תחושת מצוקה כללית) ולא מרצון שיוציאו אותו מהמיטה, חייב לקבל מענה לבכי שלו. אל תתעלמו ותתנו לתינוק שלכם לבכות יותר משתיים שלוש דקות מבלי לבדוק מה קורה איתו. אתם אף פעם לא יכולים לדעת שאין באמת בעיה שם בחדר. (אולי הוא הסתבך בשמיכה, אולי איזה חרק טיפס עליו, אולי הוא פלט וכו'). אם התינוק בוכה ובוכה, מומלץ לגשת לחדר כל דקה, שתיים (לא להשאיר אותו לבכות הרבה, פשוט אין טעם) ולראות מה קורה. אם הכל בסדר עם התינוק ווידאתם שאף אחת מהסיבות של חיתול, רעב, חום וכו' לא קיימת, תנו מוצץ אם הוא לוקח, לטפו, הרגיעו מעט, כסו בשמיכה וצאו. אם הבכי ממשיך כנסו וצאו כל שתיים שלוש דקות, ואם לוקח זמן והתינוק לא נרגע הרימו מעט על הידיים, הרגיעו והחזירו למיטה. לפעמים כל מה שצריך זה חיבוק והרגעה מאחד ההורים. באמת. אם התינוק לא עייף, זה סיפור אחר לגמרי, אבל כדי להמנע מזה מראש יש לשים אותו במיטה לישון בשעה יחסית קבועה. לעוד מידע על ניהול נכון של טקס שינה

שיטת הרם- הורד, שיטת 5 הדקות ועוד שיטות כאלו ואחרות

אל תתפתו לחשוב שיש שיטת על אחת נכונה, שאם תפעלו איתה, היא תפתור לכם את כל בעיות השינה של התינוק. הקשיבו בראש ובראשונה לאינסטינקטים שלכם. במידה ואתם חושבים שהתינוק רעב – תנו לו אוכל, במידה ואתם חושבים שיש בעיה בחיתול – בדקו. אל תנסו לעשות דברים באופן מלאכותי – כמו להחליט שבגיל 4 חודשים אתם לא נותנים יותר אוכל לתינוק בלילה כדי להרגילו לישון לילה שלם. כל תינוק הוא אינדיבידואל ודורש התייחסות אחרת. עשו ונהגו לפי האינסטינקטים שלכם ולא לפי שיטות כאלו ואחרות. עם זאת, ייתכן כי שיטה כזו או אחרת תעזור לכם ותסייע בהרדמת התינוק, אבל היו ערניים ואל תלכו "כמו עיוורים" אחרי שיטה כזו או אחרת. היו ערניים לתגובות התינוק ודעו כי עם הזמן תידרשנה פעולות אחרות על מנת להרדים את התינוק. תמיד יש הפתעות ושינויים בהרגלי השינה של התינוק וייתכן ש"שיטה" או דרך שעבדה בגיל חצי שנה, לא תעבוד בגיל 9 חודשים.

כלים חשובים לטקס שינה נכון ולדרכים להרדים תינוק:

1. טקס שינה קבוע – החל מגיל 3,4 חודשים אפשר כבר לקבוע טקס קבוע. מקלחת בשעה פחות או יותר קבועה, שיר קבוע או סיפור שמספרים, בקבוק או הנקה, והופ – למיטה. מומלץ להכניס את התינוק/ת למיטה בשעה פחות או יותר קבועה. אח"כ מאוד קשה לשנות את השעה בה משכיבים את התינוק/ת לישון. נכון, זה לא שתניחו את התינוק במיטה והוא יעצום עיניים ויירדם, לא בהתחלה לפחות, אבל עם הזמן הטקס יופנם והתינוק יתרגל. לעוד מידע על ניהול נכון של טקס שינה

2. דפוס פעולה רגוע לקראת השינה – לא להתחיל לקפוץ עם התינוק ולשיר לו שירים קולניים בחצי השעה שלפני שאתם משכיבים אותו לישון. צריך להכניס את התינוק למצב רוח הנכון לקראת השינה. הורידו פרופיל, אפשר גם לעמעם מעט את האורות בחדר בו אתם משכיבים וליצור אוירה שקטה ורגועה לקראת השינה.

כל הנאמר בכתבה זו מבוסס על דעות בלבד. אין לראות בכתבה זו ייעוץ מקצועי מכל סוג שהוא. כל הורה צריך לעשות כראות עיניו, ובמידת הצורך להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום.

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו ואינו מהווה חוות דעת מקצועית או רפואית. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית או לדעתו של איש מקצוע. האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.