הפסקת הנקה - איך יודעים מתי להפסיק להניק?

הפסקת הנקה – איך יודעים מתי להפסיק להניק?

2

הפסקת הנקה

הפסקת הנקה אינה משהו שמבצעים בבת אחת, אלא בצורה הדרגתית. אם את מתלבטת מתי להפסיק להניק הגעת למקום הנכון. ייתכן שאת רוצה להפסיק להניק כי כואב לך, לא נעים לך, את רוצה להתאוורר קצת, ולא יכולה להשאיר את התינוק עם אף אחד, או שכבר הגעתם לשלב שהתינוק כבר מספיק גדול. למידע על גמילה מהנקה קראי את הפוסט הזה. אז מתי מומלץ להפסיק הנקה או מתי יודעים שכדאי להתחיל לשלב תחליפים?

הנקה – המלצת משרד הבריאות

באופן כללי ההמלצה של משרד הבריאות הישראלי היא להניק עד גיל חצי שנה בצורה בלעדית. כלומר, לא לתת שום מזון או שתיה מלבד הנקה. לאחר גיל חצי שנה, ההמלצה היא להמשיך להניק בשילוב תוספי מזון, כלומר ארוחות מוצקים של ירקות, פירות, עוף וכו', דייסות למיניהן.

הפסקת הנקה

אם הצלחת להגיע עד חצי שנה ולהתמיד בהנקה – כל הכבוד, אבל – אם את מאלה שסובלות מההנקה או שלא מצליחות להתמיד בה מכל סיבה שהיא –  דלקות, כאבים, מחסור בחלב, מצב גופני או נפשי רעוע –  גם זה בסדר וזה לא אומר שאת אמא גרועה. לזיהוי בעיות בהנקה – קראי את הפוסט הזה. נכון, ידוע שעדיף להניק את הילד כמה שיותר, כמה שאפשר, אבל עדיף אמא שמחה ותינוק שמקבל תחליף חלב מאשר אמא מדוכאת עם תינוק שיונק. הפסקת הנקה אינה קובעת שאת אמא טובה פחות. אל תרגישי רע ולו לשניה. זה עניין מאוד אישי ושאף אחד לא ישפוט אותך או ייתן לך להרגיש רע. גמילה מהנקה – איך עושים זאת?

אז איך יודעים מתי להפסיק להניק?

זה עניין מאוד אינדיבידואלי וכל אישה צריכה לדעת בעצמה מתי הגיעה לגבול שלה ומתי היא לא רוצה/לא יכולה יותר להניק. אין כל פסול בלהחליט להפסיק להניק. בנוסף, נשים רבות מפסיקות או מפחיתות משמעותית את ההנקה כאשר התינוק נכנס למסגרת כלשהי  (מטפלת או מעון) וכאשר האישה חוזרת לעבודה. זוהי החלטה מאוד אישית ורק את יכולה להחליט  לגביה. (כמובן, ישנן סיבות רפואיות בהן נגזר עלייך להפסיק הנקה, אנחנו מתייחסים כאן רק לפן הרגשי).

"אבל אמא שלי, דודה שלי וחמתי אומרות שחייבים להניק עד גיל שנה ושאם אפסיק אני אמא גרועה" 

היום הסביבה מאוד ביקורתית (גם פעם היו ביקורתיים בעצם) ומאוד שופטת נשים שלא מניקות, או שמניקות מעט זמן. אל תתני לאף אחד להתערב לך ולהשפיע על הבחירות שלך. הנקה היא התחייבות מאוד משמעותית ונתינה והקרבה גדולה מעצמך ולא מאף אחד אחר. האם אחותו של בעלך היא זו שתקום כל שעתיים להניק את הילד שלך? האם החברה הכי טובה של אמא שלך היא זו שתתנפל על סינר ההנקה שלך בזמן שתהיה קצת רוח וכל הסובבים יראו לך את הציצי בזמן שאת מניקה מחוץ לבית? לא! אז נכון, תחליף חלב ממש לא מספק את כל מה שחלב אם מספק, גם מבחינה תזונתית וגם מבחינת המערכת החיסונית אבל אם את סובלת מעניין ההנקה, מעוצבנת, סובלת מדלקות, רבה עם בעלך ובאופן כללי עושה את זה ללא חשק, עדיף שתפסיקי עם ההנקה ותעברי לתחליפים. גם מצב הרוח והמזג שלנו משפיעים מאוד על התפתחות התינוק. עדיף אמא שמחה שלא מניקה מאשר אמא עצובה שמניקה, כבר אמרנו? קראי את הפוסט הזה עם מיכל דליות על איך לגייס את הבעל לעזרה בטיפול בתינוק

ואם התינוק לא עולה במשקל מספיק, האם זה אומר שכדאי להפסיק להניק?

עדיף תינוק שבע מתחליף חלב מאשר תינוק רעב שיונק. לפעמים, ההנקה לא מתבצעת בצורה אופטימלית, מכל סיבה שהיא, ואז קורה מצב בו התינוק לא מקבל תזונה מספקת, במקרים כאלו לרוב התינוק לא עולה מספיק במשקל, ואז טיפת חלב ורופא ילדים בדרך כלל ממליצים להתחיל לשלב תחליף חלב. חשוב להיות ערניים לעניין העליה במשקל ולא להזניח. נכון, זה לא תמיד נעים להתחיל להרתיח בקבוקים ולדאוג לקנות סימילאק, מטרנה או כל תחליף אחר מאשר פשוט לשלוף את הציצי, אבל הכי חשוב שהתינוק יהיה שבע, יעלה במשקל ויתפתח כראוי. נקודה. אז כן, אם התינוק לא עולה מספיק במשקל, כדאי לשקול לתת גם תחליפים, או לעבור אליהם בהדרגה ועם הזמן להפסיק את ההנקה. לחלופין, ניתן גם להתייעץ בהחלט עם יועצת הנקה, שיכולה לעזור בטכניקה ולתת טיפים שיכולים לשפר את ההנקה. איך מזהים בעיות בהנקה?

בנוסף, אמהות רבות שמות להן למטרה להניק ויהי מה! חלק מהאמהות גם ייעלבו אם רופא או אחות יגידו להן להפסיק להניק או להתחיל לשלב עם תחליפים, ולפעמים עקב בעיות בהנקה עצמה (תנוחות לא נכונות ובעיות טכניות) הרבה פעמים אמהות לא רואות, או מדחיקות את זה שהתינוק לא עולים מספיק במשקל בחודשים הראשונים ולעיתים הדבר גם מלווה בחוסר שקט ואי נוחות של התינוק, והדבר לעיתים שייך אך ורק לעובדה שיש בעיה כלשהי בהנקה – ולכן תינוק שבוכה הרבה או כל הזמן ייתכן שפשוט אינו שבע. תחליפי חלב יכולים לעזור, אפילו נקודתית, עד שההנקה מסתדרת, או עד שמתייעצים עם יועצת הנקה. הפסקת הנקה אינה מילה גסה.

לסיכום, הפסקת הנקה או שילוב עם תחליף חלב יכולה להיות פתרון נהדר לאמהות מסוימות במצבים מסוימים, בעיקר אמהות שמבחינות שהתינוק לא עולה מספיק במשקל (לרוב בגלל הנקה לא נכונה), אמהות שמתקשות מאוד בהנקה, סובלות מדכאון אחרי הלידה, שרק מתגבר בגלל ההנקה שכואבת, או מעיקה. לא צריך לשלול פתרון של תחליפי חלב, או שילוב של תחליפים עם הנקה, או לבקר אמהות שנוהגות כך או כך. וכן, גם לא בחודשים המוקדמים לאחר הלידה. כל אם צריכה לדעת מה הכי טוב לה, לתינוקה ולמשפחתה. בהצלחה!

 

Share.

2 תגובות

  1. יש הרבה דברים ממש לא מדוייקים כאן. מקווה שאימהות לא יקחו מכאן עצות מקצועיות

    • אל תכתבי שאת ינותנת ייעוץ הנקה מאחר ולפי התוכן שכתבת כאן לא נראה לי שאת יועצת הנקה. מסכימה עם מי שכתבה כאן לפניי ושהאמנות ממש לא יקחו מכאן עצות מאחר והן ממש לא מקצועיות. מקוה שאת מיילדת יותר טובה מאשר נותנת ייעוצי הנקה….

Leave A Reply