גודש בשדיים });

איך מטפלים בגודש בשדיים?

1

גודש בשדיים

איך לטפל בגודש בשדיים?

את מניקה, הולך לא רע, אז למה פתאום תקף אותך גודש? ואיך נפטרים מזה? אל דאגה, זה קורה כמעט לכולן. נירית אוליבקוביץ' – יועצת הנקה מוסמכת IBCLC מסבירה למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי להקל על הכאבים ולהפטר מהגודש.

מהו גודש?

גודש שד הוא מילוי ייתר של השדיים בחלב. מה גורם לכך? הדבר נגרם לרוב מהסיבות הבאות: במידה והתינוק שלך אינו נצמד נכון לשד או יונק בתדירות נמוכה. לעיתים קרובות ואצל נשים רבות נוצר גודש בימים הראשונים שלאחר הלידה, בעיקר ביום השלישי לאחר הלידה לרוב בגלל שהתינוק מאיזושהי סיבה לא יונק טוב. גודש יכול להגיע גם כאשר חל שינוי בכמויות החלב שהתינוק צורך, ללא בעיות בהנקה, או במצבים בהם התינוק שלך מתחיל לשלב מזונות מוצקים בתזונתו ואז יש פחות ביקוש לחלב שלך, או בעקבות התעקשות על זמני האכלה קבועים ע"י האם בעת ההנקה. פוסט חשוב לאמהות טריות – כך תזהי בעיות בהנקה

גם שימוש יתר בבקבוקים יכול להוביל לגודש, כי הארוחות שהשד מייצר אינן זוכות לדרישה. גודש יכול להתרחש גם כאשר תינוק מתחיל לישון זמן ממושך יותר במהלך הלילה, או נגמל באופן פתאומי ולא הדרגתי מהנקה.

מה מרגישים במצב של גודש בשדיים?

במצב של גודש השדיים קשים וכואבים והעור מבריק ואדום. קשה להוציא חלב כאשר יש גודש, מצב אשר יכול להקשות לעיתים על התינוק לינוק במצבים של גודש.

איך אפשר להמנע מראש מגודש?

הנקה, הנקה, הנקה – על מנת להמנע מראש מגודש יש לתת לתינוק ללמוד לינוק ולאפשר גירוי אופטימלי של השד מוקדם ככל הניתן לאחר הלידה. אם התינוק יינק היטב, נכון, ועל פי דרישה ולא לפי זמני האכלה קבועים מראש יש סיכוי סביר שתצליחי להמנע מגודש. הניקי 8-12 פעמים ב 24 שעות ורק על פי דרישה וסימני רעב של התינוק. זה יעיל יותר ליישום כאשר האם והתינוק שוהים בביות מלא בבית החולים לאחר הלידה, כלומר שהאם ותינוקה שוהים באותו החדר במחלקת היולדות ולא שהתינוק נשלח אל התינוקיה ו"מובא" לעיתים אל היולדת. אל תגבילי את ההנקה לא מבחינת תדירות ולא מבחינת אורך ההנקה עצמה. בנוסף, כאשר התינוק מסיים לינוק משד אחד, השתדלי להציע תמיד את השד השני. לא בטוחה אם את מניקה נכון? קראי את הפוסט הזה וקבלי טיפים חשובים מאוד להנקה

במידה ונוצר גודש, כיצד יש לטפל?

ישנן מס' דרכים:

1. קומפרסים קרים – השתמשי בקומפרסים קרים 20 דקות לפני ואחרי ההנקה ע"מ להפחית את הנפיחות. פשוט הניחי אותם על השד הגדוש. ניתן להניח גם שקית אפונה קפואה או טיטול קפוא (הניחי טיטול ספוג במים בפריזר למספר שעות) שעטוף בחיתול טטרה על מנת למנוע כוויות.

2. עיסוי השד – לפני ההנקה ,אפשר לעסות את השד בתנועות מעגליות תוך הפעלת לחץ עדין. עיסוי עדין לשד ושימוש בטכניקות להרגעה יכולים לעזור לזרימת החלב ולהפחית את הגודש.

3. ריקון השד ידנית – תוכלי לרוקן מעט את השד ע"י לחיצות ידניות. זה יכול להקל על הכאבים ועל הגודש הכבד.ובלא מעט מקרים אף לשחרר את הבצקת שמתלווה לגודש. השד יהיה רך יותר ויאפשר לתינוק לתפוס את השד יותר בקלות.

4. שימוש במשאבת חלב עד להקלה – במצבים בהם השחרור הידני לא עוזר ניתן להשתמש במשאבת חלב . שאיבה של השד בעזרת משאבה יכולה לרכך לחלוטין שדיים גדושים ביותר, שהנקה בלבד לא עוזרת להם להתרוקן. עם זאת, שאבי חלב רק עד להקלה ושחרור, כי אם תשאבי יותר מזה השד יחשוב שיש ביקוש עקב הגירוי המוגבר של השד וייצר עוד חלב, דבר לא רצוי מכיוון שיכול לגרום שנית לגודש. איך תדעו אם לבחור משאבת חלב ידנית או חשמלית?

עצות נוספות להמנעות מגודש:

 1. המנעי משימוש מוקדם בבקבוקים ומוצצים בתקופה שבה לומד התינוק לינוק.

2. במצבים בו הגודש מופיע כחלק מגמילה מהנקה חשוב מאוד לגמול בהדרגה.

3. אם את מתקשה בהנקה או שהגודש לא נעלם לאחר שניסית לטפל בו פני מוקדם ככל הניתן לעזרה מיועצת הנקה מוסמכת IBCLC.

במידה ואת נאלצת לדלג על הנקה ורוצה להמנע מגודש:

– רוקני את השד בצורה ידנית או באמצעות משאבה אבל היזהרי לא לשאוב הרבה, מכיוון שזה יכול להגביר את ייצור החלב וגם את הגודש. שאבי רק עד שתחושי הקלה בגודש.

נירית אוליבקוביץ הנה יועצת הנקה מוסמכת IBCLCדולה לאחר לידה , ומדריכת הורים.

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית.  האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

 

Share.

תגובה אחת

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.