גמילה מהנקה – איך נכון לעשות זאת?

גמילה מהנקה

גמילה מהנקהחושבים על לגמול את התינוק מהנקה? לילך שי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ואחות מוסמכת נותנת עצות עבור גמילה מהנקה בצורה נכונה והדרגתית.

1. באיזה גיל מומלץ להתחיל גמילה מהנקה? האם כאשר התינוק נכנס למסגרת והאם חוזרת לעבודה, או האם לפי דרישה (או חוסר דרישה) של התינוק?

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה והמשך הנקה עד גיל שנתיים. גם כשהתינוק נכנס למסגרת או האמא חוזרת לעבודה ניתן להניק בזמנים בהם התינוק נמצא עם האמא בבית ולתת לתינוק חלב שאוב כאשר הוא נמצא במעון. לקראת כניסת הילד למעון חשוב שהאם תכין מאגר של חלב קפוא ותרגילו לבקבוקים. כמו כן בזמן העבודה מומלץ שהאם תשאב פעמיים. אמהות שאינן יכולות לשאוב בעבודה יכולות להניק את התינוק לפני שיוצאות לעבודה וכשחוזרות, ולשחרר חלב מהשד כאשר הן מרגישות מלאות בזמן שעות העבודה. איך מטפלים בגודש?

2. אומרים שמומלץ לערוך גמילה מהנקה באופן הדרגתי – איך הכי נכון לעשות זאת? האם להחליף ארוחה אחת תחילה או ישר להחליף 2-3 ארוחות? מהו פרק הזמן האולטימטיבי לקחת מראש עבור הגמילה?

רצוי לגמול את התינוק בהדרגה וכל 3 ימים להוריד הנקה אחת. אם השד מלא, אפשר לשחרר ממנו מעט חלב. לגמילה הדרגתית רצוי לתת כשלושה שבועות – חודש. חשוב להרגיל לפני כן את התינוק לבקבוק. בכל פעם שהתינוק אמור לינוק לתת לו במקום הנקה בקבוק או אוכל מוצק אם הוא מעל גיל חצי שנה. עבור סרבני בקבוקים מומלץ לנסות בקבוקים שונים בתנוחות שונות. ניתן גם להאכיל תינוקות שמסרבים מכוס פטנט, כוס רגילה או בכף. דברים נוספים שיכולים לעזור: לעטוף את הבקבוק בבגד האם ולחמם את הפטמה. רצוי שהאם תצא מהבית כדי שהתינוק ייקח בקבוק ויוותר על ההנקה. חשוב מאד! לתת את הבקבוק לתינוק כאשר התינוק רגוע, לא לדחוף לו בכוח את הבקבוק לפה. אפשר בין ההאכלות לתת לתינוק לשחק עם הבקבוק כדי שיתרגל אליו.

3. טיפים חשובים נוספים לגבי גמילה מהנקה באופן כללי?

לגמילה מלאה כדאי לקנות לתינוק חפץ מעבר ואפשר קודם כל לקצר את זמן ההנקות: ניתן לשיר לתינוק שיר ולהסביר לתינוק שמפסיקים לינוק כשהשיר נגמר ולאט לאט לקצר את השיר. מומלץ לדלג בתחילה על הנקה שפחות חשובה לתינוק. יש להשתדל לא לשבת במקומות שהתינוק רגיל לינוק בהם. לשחק איתו ולהסיח את דעתו כאשר הוא מבקש לינוק. חשוב להיות עקביים בגמילה כדי לא לבלבל את התינוק. בגמילת תינוק מהנקה מעל גיל שנה ניתן קודם לגמול מהנקת לילה. יש להקנות לתינוק הרגלי שינה ביום וללמדו להרדם לבד, להסביר לתינוק שהוא יונק רק בבוקר ובלילה לתת מוצץ או בקבוק מים ושבן הזוג יקום אליו. הגמילה לעיתים לא קלה גם עבור האם. יש לקחת בחשבון שייתכנו שינויים במצב הרוח. מומלץ לדבר על כך עם חברות/משפחה ואנשי מקצוע בעת הצורך.

לילך שי הנה יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ואחות מוסמכת. לאתר של לילך שי

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית.  האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

מעבר לסרגל הכלים