דולה בלידה – כמה זה עולה ומה היתרונות?

צילום: נועה איזנשטט

דולה ללידה

למה כדאי להיעזר בשירותיה של דולה מקצועית בלידה? כמה בערך זה עולה? ואיך יודעים אם לפנינו עומדת דולה מקצועית או חובבנית? ענבל ברגמן – דולה מקצועית נותנת טיפים.

כמה עולה דולה?

דולות שרק סיימו את לימודיהן וצריכות לצבור ניסיון יתנדבו ללוות לידות ללא תשלום. דולה מתחילה תגבה בדרך כלל סכום סימלי של כמה מאות שקלים ועד כ – 1500 ש"ח. דולה מנוסה תגבה סכום של 2500- 3000 ש"ח.

דולה – מה היתרונות?

דולה מקצועית מסייעת לאישה במהלך הלידה בהתמודדות עם הכאב. בנוסף, בידיה של דולה מקצועית יימצאו לרוב כלים רבים לסיוע בקידום הלידה: בין אם דרך מריחת שמנים, שימוש בהומאופטיה, רפלקסולוגיה, עיסויים ועוד. דולה מקצועית מחברת את בן הזוג ללידה, מפשטת ומסבירה את שלל המושגים הרפואיים עבור בני הזוג (דבר המסייע רבות בהפגת חששות) וגם נמצאת שם כדי לנחם, לעודד,לחזק, להוביל ולחבק.

האם הליווי של הדולה את בני הזוג מתחיל במהלך חודש תשיעי? האם רק בלידה?

תקופת הליווי שלי כדולה מתחילה בעצם ברגע בו שכרה היולדת את שרותיי. כלומר, מרגע החתימה על הסכם ההתקשרות, אני זמינה עבור היולדת לכל התייעצות ושאלה. לפני הלידה אנו נפגשות לפחות פעם או פעמיים למפגש מכין והיכרות מעמיקה יותר. עם תחילת הלידה, אני מגיעה ברגע שהיולדת זקוקה לי. יש יולדות שזקוקות לי בבית, ישנן יולדות אחרות שפוגשות אותי לבקשתן במיון יולדות וכו'. זה מאוד תלוי במקרה וברצון היולדת. בכל מקרה, מרגע הקבלה לחדר לידה, אני נמצאת עם היולדת עד תום הלידה. לאחר הלידה מתקיים מפגש נוסף לסיכום הלידה, הדרכה ראשונית בהנקה ועיבוד החוויה. מה שתיארתי רלוונטי לגבי שירותיי כדולה. לכל דולה יש את דרך הפעולה שלה.

האם שכירת דולה זהו שירות שפונה לקהל סוציו אקונומי מסוים? 

אני מקבלת פניות מזוגות מכלל חתכי האוכלוסיה. באופן קבוע, אחוז מסוים מהלידות אותן אני מלווה מתבצע ללא תשלום ליולדות שאין באפשרותן לשלם לי (חד הוריות, פליטות, נערות צעירות וכו'). לשמחתי, המודעות לחשיבות הליווי על ידי דולה בלידה הולכת ועולה. זוגות לעיתים בוחרים לתעדף הוצאה זו על פני הוצאות אחרות (מלונית למשל).

איך מזהים דולה מקצועית? מה חשוב לשאול כשמחפשים דולה מקצועית?

חשוב לשאול את הדולה היכן למדה, כמה לידות ליוותה, האם יש לה הכשרה נוספת בתחום טיפולי כזה או אחר. חשוב גם לבדוק מהי עמדתה אודות שיתוף בן הזוג בתהליך הלידה ומהו האני מאמין שלה בכל הקשור להתנהלות מול הצוות הרפואי. בנוסף, מומלץ בחום לבקש לשוחח עם זוג אותו ליוותה הדולה בלידה.

הכותבת היא ענבל ברגמן – דולה, מדריכת הכנה ללידה, מעסה נשים הרות ורפלקסולוגית מוסמכת. לאתר של ענבל
לדף הפייסבוק של ענבל

ע/ב/19/11/12

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית.  האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.