סימנים לאוטיזם – מהם?

סימנים לאוטיזם

סימנים לאוטיזם הנם רבים, אין סימן אחד מובהק שיכול לאבחן את הילד שלכם כאוטיסט ואין הכרח שילדכם אוטיסט גם במידה והוא עונה על קריטריון אחד או שניים מתוך הרשימה. הסימנים לאוטיזם הנם רבים ומגוונים. הכתבה הבאה מכילה איסוף של חומרים שונים מהאינטרנט. המידע המופיע מטה אינו מהווה ייעוץ רפואי או מקצועי ויש להוועץ באיש מקצוע במידת הצורך.

איך למצוא פסיכולוג ילדים טוב?

סימני אוטיזם

סימן לאוטיזם – חוסר מיקוד מבט

סימן לאוטיזם – חוסר הצבעה

סימן לאוטיזם – חוסר הבנה של תורות בשיחה, תור מי לדבר?

ילדים הסובלים מאוטיזם לרוב לא יבינו מתי תורם לדבר, הם עלולים "לעלות" על הדברים של בן השיח שלהם, ולא לחכות לתורם לדבר. הם עלולים להסחף למונולוגים ארוכים ללא תשומת לב לצד השני השותף לשיחה, וגם לעיתים לא יענו כאשר יישאלו שאלה ע"י הצד השני בשיחה. חשוב להבין עם זאת שלא כל ילד שלא מחכה לתורו לדבר סובל מאוטיזם..בגילאי 3-4 יש נטיה לילדים רבים לדבר ולדבר ולא להקשיב לצד השני וזה ממש לא מצביע על אוטיזם. עם זאת, אחד הסימנים לאוטיזם הוא זה, כך שחשוב לציין את הסימן הזה בהקשר של סימנים לאוטיזם. מהם הסימנים המפחיתים חשש לאוטיזם? ד"ר רחל שטראוסברג נוירולוגית ילדים מסבירה

תגובות שלא תואמות את הסיטואציה החברתית – ילד שאינו סובל מאוטיזם לרוב יבכה כשהדבר מוצרך חברתית (הרביצו לו, לקחו לו, עשו לו וכו') לעומת ילד אוטיסט שלרוב לא יבין את הסיטואציה ולא יגיב בהתאם אליה, כלומר לא יבכה כשמישהו מרביץ, או לא ישים לב שלוקחים לו דברים, ובכלל לא יהיה תמיד מודע לנעשה סביבו.

סימן לאוטיזם – עיכוב, רגרסיה או לקות בהתפתחות השפה

לא כל לקות שפתית מעידה על אוטיזם – כלל וכלל לא. עם זאת, לאוטיסטים רבים יש עיכוב בהתפתחות השפה. התפתחות השפה שלהם לרוב אינה תואמת את בני גילם, ובנוסף לכך קיימים אצלם עוד אלמנטים המפורטים בעמוד זה.

תנועות סטריאוטיפיות

תנועות אופייניות לאוטיזם יכולות להיות נדנוד הראש בצורת "כן" ו"לא" פעמים רבות בצורה חוזרת, נפנוף הידיים כלפי מטה ומעלה, הטחת הראש בקיר, ניעור הראש בחזרתיות, נדנוד מצד לצד, הליכה על קצות האצבעות, השמעת קולות נקישה באמצעות הלשון ועוד. בנוסף, סימנים לאוטיזם יכולים להיות גם הבאים:

היעדר הדדיות ויחסי גומלין עם הסביבה

היעדר יכולת חיקוי

מגושמות או תנועות גוף מוזרות

ראש גדול יחסית

יכולת תקשורת נמוכה

מיומנויות משחק שונות מהרגיל

חשוב לומר כי לא כל ילד שיש לו אחד או יותר מהמאפיינים שמנינו מעלה הנו אוטיסט. (״לקריאת הפוסט של האבא שסירב להקשיב לגננת שאמרה שמשהו לא בסדר״..סימני אוטיזם הנם רבים ומגוונים ואין שום דרך לדעת האם ילד נמצא או לא נמצא על הספקטרום האוטיסטי מבלי התייעצות פרטנית עם אנשי המקצוע הרלוונטיים. בנוסף, חשוב תמיד לקחת חוות דעת נוספת באבחונים של אוטיזם ולא להסתמך אך ורק על חוות דעת אחת, ושל איש מקצוע אחד בלבד. התייעצו עם נוירולוג, פסיכיאטר ילדים, קלינאית תקשורת וכו'. קבלו תמונה רחבה על המצב של ילדכם, שכן, חלק מהקשיים המפורטים מעלה יכולים לנבוע מבעיות תקשורת רבות/מקושי לתקשר/עיכוב התפתחותי אחר שלא קשור באוטיזם או סיבות אחרות רבות ומגוונות.

Share This Post
Have your say!
00
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.