הקפאת ביציות – מאיזה גיל מומלצת ומה כולל ההליך?

סימני היריון

הקפאת ביציות

בעידן בו הקפאת ביציות ממומנת לעובדות של תאגידי ענק כמו אפל ופייסבוק, קל לחשוב שהטבע ממתין, אבל חשוב לזכור כי פוריות האישה בירידה מתמדת החל מגיל 30 והלאה.

על כן, באיזה גיל מומלץ לאישה הממוקדת בקריירה או שאינה בזוגיות קבועה להקפיא ביציות? כמה עולה ההליך והאם הסיכוי להרות מביצית קפואה שווה לסיכוי להרות בדרך הרגילה והידועה? התייעצנו עם ד"ר גיא גוטמן, מומחה בפריון והפרייה חוץ גופית בנושא.

החל מאיזה גיל מומלץ לאישה להקפיא ביציות?

שאיבת ביציות והקפאתן לדעתי מומלצת לכל אישה בגילאי 30 -38 שאינה נשואה, אינה בקשר זוגי שיבשיל בקרוב לכדי הריון או שהנה נשואה או נמצאת בקשר זוגי אך אינה מעוניינת עדיין בהריון. מבחינה ביולוגית, כמובן שעדיף להקפיא ביציות כבר בשנות ה – 20 לחיי האישה אך מנסיוני בגילאי ה- 20 מרבית הנשים עדיין לא בשלות לכך מבחינה מנטלית.

במה תלויה איכות הביציות? עד איזה גיל הביציות בעלות סיכוי ליצירת הריון?

איכות הביציות תלויה אך ורק בגיל האישה, וככל שהאישה צעירה יותר, כך עולים הסיכויים שהביציות איכותיות ותאפשרנה בעתיד להשיג הריון. מעבר לגיל 38 הביציות/ כבר פחות איכותיות והסיכוי שיניבו הריון נמוך יחסית.

מה כולל הליך הקפאת הביציות?

שלב ראשון בתהליך הנו ביקור אצל רופא נשים במסגרתו יינתן ייעוץ כללי לאישה לגבי סיכוייה להרות, תתבצע בדיקה גניקולוגית ויינתנו הפניות לבדיקות דם. לאחר מכן, האישה תכנס לתקופה הנקראת בעגה המקצועית "השראת ביוץ" במהלכה על האישה להזריק לעצמה 2-3 זריקות ביממה במשך שבועיים בבטנה. לאחר תום תקופת השראת הביוץ האישה תגיע להליך של שאיבת הביציות. הליך השאיבה מתבצע בהרדמה כללית ונמשך בממוצע כ – 30 דקות, בסופו יש להישאר בהשגחה בביה"ח כ – 3 שעות. בימים שאחרי שאיבת הביציות עלולים להופיע כאבי בטן אך בהחלט ניתן לתפקד באופן שיגרתי.

האם ניתן לבצע שאיבה והקפאת ביציות במסגרת קופות החולים? כמה עולה ההליך?

תלוי במקרה. זכאים לשאיבת והקפאת ביציות דרך קופות החולים: 1. זוגות נשואים חשוכי ילדים, 2. נשים המעוניינים להיות אמהות חד הוריות 3. נשים הזקוקות לשאיבה והקפאת של ביציות עקב מחלה קשה או בעיה רפואית, על מנת להגן על ביציותיהן. כל שאר המקרים ייאלצו לבצע הליך זה באופן פרטי ובעלות מלאה. עלותו הסופית של ההליך תלויה במרכז הרפואי בו מבצעים את ההליך, הרופא המבצע וכו'. עלות סבב שאיבות בודד (ע"פ חוק, נשים בין גילאים 30 ל – 41 זכאיות ל – 4 סבבי שאיבה, או שאיבת 20 ביציות, מה שמגיע קודם) יכול להגיע לכ – 14,000 – 20,000 ש"ח בממוצע.

האם כניסה להריון מביציות קפואות הנה בעלת סיכוי נמוך יותר לקליטת ההריון בצורה תקינה מאשר כניסה מסורתית להריון?

כן. הסיכוי של ביצית קפואה נמוך מסיכויי ביצית טרייה. כאמור, עיקר הסיכוי הינו נגזרת של גיל האישה.

האם הריון שנקלט מביצית קפואה הנו הריון בסיכון רב יותר מאשר הריון שנקלט בצורה רגילה?

לא.

לכמה זמן יכולות לשמש הביציות לאחר הקפאתן?

שנים רבות.

האם לכניסה להריון דרך הפריה חוץ גופית קיימות השלכות על בריאותם של הילדים שיוולדו?

לא. נכון להיום לא נמצא שום קשר בין בעיות בריאותיות/כרומוזומליות/מומים אחרים לבין הפריות חוץ גופיות.

ד"ר גיא גוטמן הנו מומחה במיילדות גניקולוגיה, פיריון והפרייה חוץ גופית.

הריון בגיל 40

Share This Post
Have your say!
00
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.