הריון כימי – מה זה ואיך מזהים?

מה זה הריון כימי ואיך מתמודדים?

הריון כימי הוא הריון שלא מצליח להתפתח כראוי מסיבות מגוונות . הריון כזה נופל בהפלה טבעית, או עם הגעתו של המחזור החודשי.

מאורע כזה אינו אירוע נדיר. כ – 15% מהנשים בגיל הפוריות יעברו הפלה טבעית או הריון כימי.

הריון כימי

הריון כימי – ערכי בטא

בהריון כימי לא נצפים עדיין שק הריון ועובר, מכיוון שרמות הבטא לא מגיעות לרמה בה ניתן להבחין בשק הריון. מתי כן ניתן להבחין בשק הריון? מעל בטא של 1,000 ניתן להבחין בשק הריון).

בהיריון כימי בטא לא תגיע ל – 1,000 ככל הנראה

במקרים של הריון כימי אכן מתרחשת הפריה של הביצית. בבדיקות דם ראשונות לגילוי ההריון יכולה להופיע בטא תקינה ולעיתים בטא נמוכה יחסית לשבוע ההריון.

בהריונות מסוימים ייתכן כי הבטא תעלה ואולי תכפיל את עצמה כל יומיים ושלושה אבל אז ייתכן ותיעצר. אז יוגדר ההריון כהריון שכנראה הוא כימי.

הבטא במקרה של הריון כזה לא תעלה עד רמה של 1,000ֿ, בה ניתן יהיה לצפות בשק הריון ולרוב תתחיל לרדת עד שבוע 6-7 להריון.

הריון כימי

שואלת את עצמך ״למה דווקא לי זה קרה״?

במידה ואת אחרי הריון כזה אין לך מה להרגיש אשמה. הריון שלא התפתח מסיבות שונות לא תמיד קשור לפעולה שביצעת, מאכל שאכלת, או משא כבד שהרמת. לסיפור אישי על הפלה טבעית

סיבות וגורמי סיכון העלולים להביא להיריון כימי

הריון שלא התפתח נופל מסיבות מגוונות – עניין סטטיסטי שבו התנאים ברחם לא היו אופטימליים לעובר. לפעמים מדובר בהריון שככל הנראה לא היה צריך להתפתח. ייתכן כי היה מתפתח לא כראוי ויכל לגרור אחריו הפלה מאוחרת יותר.

הריון כימי

סיבות נוספות להיריון כימי

ייתכן והיה מדובר בעובר עם פגם כלשהו, הפרעות כרומוזמאליות, בעיות בקרישת הדם אצל האישה ועוד. הפלה טבעית היא הדרך של הגוף לפלוט באופן טבעי החוצה את מה שככל הנראה לא היה יכול להתפתח כראוי וזוהי הדרך העדיפה והטבעית.

אחרי שקורה לך – תרשי לעצמך

במידה ועברת הריון שסופו בהפלה טבעית תרשי לעצמך להתאבל, לנוח, ולעכל את הבשורה. וגם אם סיפרתם כבר למכרים ולמשפחה – לא נורא. כמו שהם שמחו אתכם בבשורה המשמחת על ההריון כך הם יהיו לצידכם בעת המשבר.

גורמים הידועים כמעלים סיכוי להריון כימי

גיל מבוגר של האישה

השמנת יתר

קרישיות בעייתית של דם האישה

מחלות אימונולוגיות

אישה שעברה יותר משתי הפלות

מהם הסיכויים להיריון כימי?

כ – 15% מכלל ההריונות המתבצעים בגיל הפוריות נופלים בשבועות הראשונים להריון. נשים רבות עוברות הפלה טבעית או הריון כימי ולרוב לא מספרות.

נשים מסוימות גם לעיתים אפילו אינן יודעות שחוו הריון כזה מכיוון שההריון נפל והגיע בצורת מחזור עוד לפני שהאישה הספיקה לבצע בדיקת הריון ולדעת על קיומו של ההריון. אל תחשבו שאתם לבד בסיפור הזה. שאלו את חבריכם, או קרוביכם או בני משפחה. ייתכן כי גם הם חוו בשלב מסוים הריון כזה או הפלה טבעית ופשוט לא ששו לספר על כך.

מעקב אחרי שאריות ההריון שהיה – חשוב מאוד

במידה ואבחנו אצלך הריון כימי, או שעברת הפלה טבעית, חשוב שתלכי למעקב אצל רופא הנשים על מנת לוודא כי כל ההריון יצא החוצה ושאין שאריות שלו בתוך הגוף.

כמו כן, חשוב מאוד לוודא בכל מקרה שלא מדובר בהריון מחוץ לרחם ע"י בדיקה אצל רופא הנשים שלך. הריון מחוץ לרחם לרוב ילווה בכאבי בטן חזקים מאוד ודימומים. במידה ויש לך את התסמינים הללו – גשי להבדק אצל הרופא.

לאחר ההפלה הטבעית עקבי אחר כמויות הבטא דרך בדיקת דם (בקשי בביקורך אצל הרופא 2-3 הפניות לבדיקת דם ובצעי אותן בהפרש של כמה ימים אחת מהשניה) על מנת לוודא שערכי הבטא יורדים מתחת ל – 5.

סיכויים להרות שוב לאחר היריון כימי

הסיכויים להרות שוב לאחר הריון כזה שווים לסיכויים להרות ללא הריון כזה. אין בעובדה שעברת הפלה טבעית אחת או הריון כימי להעיד על בעיות בכניסה להריון או על המשך הדרך. עם זאת, במידה והפלה טבעית תקרה לך שוב מומלץ לבדוק עם רופא הנשים את הסיבות להפלות החוזרות. אם את רוצה להרות שוב – מוזמנת לבדוק כאן איך לחשב ביוץ

האם אפשר להכנס שוב להריון מיד לאחר הריון כימי?

במועד הביוץ הראשון לאחר ההפלה הטבעית או הדימום ניתן כבר להכנס להריון מבחינה פיזית.

מבחינה נפשית, כל אישה והמוכנות שלה והזמן שלוקח לה לחזור לעניינים.

רופא נשים בכיר מסר לנו שלרוב לאחר הריון כימי או הפלה טבעית הביוץ מגיע כרגיל, לפי הפרשי המחזור הרגילים של האישה.

כלומר, אם אישה הייתה רגילה לקבל מחזור כל 28 יום, הביוץ שלה יגיע כ – 14-15 יום לאחר היום הראשון של המחזור האחרון (במקרה של הריון כימי או הפלה טבעית -14-15 יום מהיום הראשון של הדימום שהופיע)

למידע על הריון כימי באתר כללית

Share This Post
Have your say!
01
3 Comments
 1. זה לא סוף העולם והריון כימי זה משהו שקורה להמון נשים! אין צורך להתבייש, צריך מהר לעלות על הסוס ולא לוותר, להמשיך לנסות ולהתקדם לכיוון ההריון הבא, חשוב לא לשקוע בזה כי אחרת ההריון הבא יהיה קשה ויבוא אחרי הרבה יותר נסיונות מאשר אם מרגישים חיוביים ובאים ממקום נקי, מניסיון של 3 הריונות שנגמרו בהפלה מוקדמת.

  Reply
 2. קרה לכן פעם שאחרי איחור של כמה ימים במחזור ובדיקת הריון שמראה קו נוסף בהיר מאוד
  ( שפעמים האחרונות לא מראה בכלל )
  ופתאום אחרי שבוע של איחור מתחיל דימומים כמו מחזור ??!!??

  Reply
 3. בתור אחת שעברה את זה אני חושבת שהכתבה הזו מציינת פרטים חשובים מאוד כמו שזה באמת יכול לקרות לכל אחד ושלא מדובר באיזושהי טעות של האישה או שמשהו פגום בה. כשזה קרה לי הייתי בטוחה שזו אשמתי והרגשתי רע במשך מספר שבועות. חשוב מאוד לומר שלכל אחת זה יכול לקרות ושאישה שזה קורה לה לא צריכה להרגיש אשמה ולאכול את עצמה. צריך להקיף את עצמך במעגל תומך ולדעת שזה יכל לקרות לכל אחת במקומך והכי חשוב להמשיך לנסות ולא להכנס למרה שחורה.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.