ליגת מאמאנט – אמהות משחקות כדורשת (ולא רק)

מאמאנט
מאמאנט

צילום: תומר פדר

האם יצא לך לשמוע על ליגת המאמאנט? מדובר על פרוייקט כלל ארצי, חברתי וספורטיבי מדהים בהיקפו בו נשים נפגשות באופן קבוע למשחק של כדורשת (וגם לתחרויות), בהנחיית מאמנים מקצועיים, פעילות בקהילה ומשמשות דוגמא אישית לילדיהן. דיברנו עם גלית אבשלום, המקימה של הליגה התל אביבית על מה שכבר מוגדר כתופעה כלל ארצית ואפילו משרד החוץ מגלה עניין בהצגת הליגה בעולם כ "גאווה ישראלית".

אז איך הכל התחיל? מי אחראי להקמת ליגת המאמאנט?

ליגת מאמאנט הוקמה ע"י עופרה אברמוביץ', לפני כתשע שנים בכפר סבא. עופרה הייתה אז אמא לשתי בנות, שיחקה את משחק הכדורשת, והבינה שמה שטוב לה יכול להיות טוב לעוד אמהות והחלה בהקמת הליגה. בתחילה, המשחקים היו במסגרת מקומית בכפר סבא בלבד ולאט לאט החלו להתקיים בישובים נוספים בארץ.

כמה בנות משחקות ופעילות בליגת מאמאנט? מה הגיל הממוצע?

כיום פעילות במאמאנט כ – 5,000 שחקניות. גיל הנשים המשחקות משתנה ונע בין גילאי 30 ל – 60. חשוב לומר כי גיל אינו מהווה פקטור לכניסה לליגה.

מי יכולה להצטרף כשחקנית לליגת מאמאנט?

כל אמא מוזמנת להצטרף למאמאנט, בעיר מגוריה, ולשחק בבית הספר בו לומדים ילדיה. במידה וילדיה עדיין בגן – היא יכולה לבחור להצטרף לבית הספר הנמצא קרוב לאיזור מגוריה ולשחק שם. אין אף דרישה לידע ספורטיבי קודם או כושר גופני. כל אמא יכולה.

כמה זמן והשקעה דורשת פעילות בליגת מאמאנט?

הפעילות במאמאנט מגוונת וכוללת אימונים, משחקים ופעילויות נוספות: במהלך השנה בין חודשים נובמבר למאי (בתקופת הליגה) מתקיימים מפגשים דו שבועיים: ביום קבוע בשבוע יש אימון של שעתיים, ובערב נוסף בשבוע מתקיימים משחקי ליגה נגד קבוצות אחרות. במהלך חודשי הקיץ במשך יום אחד מתקיים סבב תחרויות אשר בסופו  נקבעת האלופה הארצית, פעם בשנה מתקיימים טורניר מאמאנט חופים שהשנה יתקיים באשדוד ואירוע הספורטיאדה (האולימפיאדה של קבוצות הספורט של הליגות למקומות עבודה) במהלכו נפגשים ל – 5 ימים של חופש, משחקים (וקניות..). נוסף על כך, מתקיימים טורנירים ארציים בהם נפגשות קבוצות מכל הארץ, ומספר פעמים בשנה מתקיימים מחנות אימונים בשדות ים ובוינגייט. בנוסף, אנו עורכות טורניר קידנט לילדי האמהות וטורניר אבאנט לבעלים (פעם בשנה) ובכך מתחברת כל המשפחה לספורט. אין חובה להגיע לאף אחת מן הפעילויות, אך ברגע שמתחילים, האמהות בהחלט מתמכרות ורוצות להגיע לכל הפעילויות לרוב.

האם ההשתתפות בליגת מאמאנט כרוכה בתשלום?

כן, אבל סמלי לכיסוי הוצאות בלבד. ישנן עיריות שבהן הסבסוד מהעירייה גדול יחסית ואז, בהתאם, התשלום של האמהות קטן יותר מאשר בערים אחרות. לדוגמא באשדוד העלות החודשית לאמהות עומדת על כ – 80 ש"ח, בבת ים – 50 ש"ח, ולעומת זאת בתל אביב עלות ההשתתפות החודשית נכון להיום היא כ – 150 ש"ח, אך שחקניות הליגה מקוות שבקרוב עיריית תל אביב תדאג לסבסד חלק גדול יותר בפעילות ותהפוך את מאמאנט ת"א לליגה עירונית.

תרומה לקהילה ואחריות חברתית

לדבריה של גלית אבשלום, המקימה של הליגה התל אביבית של המאמאנט, ישנה הרבה תרומה וחיבור לקהילה בהשתתפות פעילה במאמאנט. "פרוייקט ליגת מאמאנט מאפשר לנערים ונערות לצאת לקורס מאמני כדורשת ולאמן בהמשך את קבוצות האמהות השונות. בנוסף, אמהות המעוניינות בהסבה מקצועית יכולות לשחק בליגה, ולצאת לקורס מאמנות כדורשת, קורס של כ – 3 חודשים, בקמפוס שיאים, כחלק מפרויקט חברתי של מפעלות חינוך, עיריית ת"א ומאמאנט אשר מממנים את הקורס עבור האמהות, (כן, כן)  ולאחריו האמהות יכולות לחזור ולאמן קבוצת אמהות בבית הספר הקרוב אליהן. חשוב לציין שכל אמא יכולה לצאת לקורס, לא משנה באיזו עיר היא משחקת. הליגה גם מעורבת בחיי קהילה, ומתנדבת בשלל עמותות וארגונים מדי שבוע, בהתאם לרצונן וזמנן הפנוי של האמהות הפעילות בליגה. הרשויות המקומיות מעריכות, מקדמות את הפרוייקט ומכירות בחשיבותו ותרומתו לקהילה, ולאחרונה משרד החוץ החל לצלם סרט על הליגה, בתור מקור ל"גאווה ישראלית".

באילו ערים מתקיימת הפעילות?

המאמאנט כבר נמצאת בכ – 33 ערים ברחבי הארץ וגם ברגעים אלו עובדים על הקמת קבוצות נוספות בערים נוספות. לרשימת הערים המלאה של ליגות המאמאנט

צילום:תומר פדר

לסיכום, למי מתאימה ההשתתפות במאמאנט?

ההשתתפות במאמאנט מתאימה לכל אמא, שאוהבת ספורט או שרוצה להתחיל,שרוצה להקדיש לעצמה שעתיים בשבוע למשחק כיפי ומפגש חברתי ולהרגיש חלק מהקהילה בה היא מתגוררת. המשחק מחבר בין הנשים גם מבחינה ספורטיבית וגם ברמה האישית, פתאום זה כבר לא רק להפגש במכולת השכונתית עם הילדים, להגיד שלום וללכת, אלא נוצרות במסגרת הליגה חברויות של ממש, והיפה בכך הוא שמדובר על אמהות שילדיהן לומדים באותו בית ספר, או גרים באותו איזור. זה מחבר בין כולם. בני הזוג והילדים מגיעים לראות את המשחקים והאמהות נותנות דוגמא ספורטיבית מצוינת לילדיהן.

ולסיום: מי הייתה אלופת הארץ האחרונה של ליגת המאמאנט?

רמת גן, אבל הן ניצחו את ראש העין בהפרש קטן מאוד.

כבר פעילה במאמאנט? שתפי אותנו בתגובות לגבי החוויה!

מעוניינת להצטרף? שלחי מייל למאמאנט ובדקי אם יש קבוצה הפעילה באיזור המגורים שלך.

Share This Post
Have your say!
00
2 Comments
  1. ממש ממש מתעניינת ורוצה להצטרף!

    Reply
  2. כולן מוזמנות לבוא לאימוני ניסיון,

    אזהרה האימונים ממכרים!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.