אפידורל בלידה – כן או לא?

ירידת מים

הימים עוברים ועוברים, והתאריך המשוער מתקרב ואת עוד לא החלטת אם תרצי לקחת אפידורל או לא? אם את לפני לידה ומתלבטת האם לקחת או לא לקחת אפידורל בלידה. יכול להיות שאת רוצה ללדת בלי, אבל לא יודעת אם תעמדי בזה. אם את פוחדת מהזריקה עצמה של האפידורל את מוזמנת להמשיך לקרוא.

אפידורל בלידה – האם ניתן לעמוד בכאב בלי אפידורל?

אין אפשרות לדעת מראש. לפני לידה (ראשונה בעיקר) יש הרבה חוסר וודאות לגבי רמת הכאב.  אין שום דרך לדמיין או להבין באיזה מין כאב מדובר. כאשר מדברים על כאבי צירים ועל כאבי הלידה עצמה ניתן רק לדמיין מתוך הסיפורים. זהו סוג כאב שרק מי שחווה אותו יכול להבין או לנסות לזכור או לדעת במה מדובר. את רק יכולה לחשוב ולתאר אם את לפני לידה ראשונה. לכן, את לא ממש יכולה לדעת מראש אם תוכלי לעמוד בכך ללא אפידורל.

אפידורל

לא סתם את נתקלת בתשובות כאלו מאמא שלך, דודה שלך, חברות: "אין לי איך להסביר לך את סוג הכאב"  או: "קשה לי לתאר את זה". מה בדיוק מרגישים כשיש צירים?  ככל הנראה אף אחד לא יוכל באמת להעביר אלייך את התחושה. מה גם שהכאב הוא בדר"כ חוויה מאוד סובייקטיבית. ייתכן שכאב מסוים יהיה בדרגה מסוימת עבור יולדת אחת ועבור אחרת אותו כאב יהיה הרבה פחות כואב.  הדבר מאוד תלוי בסיבולת של היולדת הספציפית. בנוסף, לא כולן סובלות מאותו כאב. לדוגמא:

אפידורל כן או לא

פיזיולוגיה של הגוף

כל גוף הוא אחר ועומד אחרת בלחצי הלידה.

פן פסיכולוגי 

הכל בראש! אישה שנמצאת לקראת לידה צריכה לחשוב חיובי ולדעת שהיא יכולה לעמוד בכל דבר. כולל לידה כואבת. מיליארדי נשים עשו זאת לפנייך – כנראה שגם את תוכלי לשרוד את זה. נשים חזקות פסיכולוגית עומדות טוב יותר בכאבי הלידה. נשים אלו פעמים רבות מסיימות את הלידה בפחות נזק מאחרות. חשוב לשמור על ראש פתוח ועם הרבה כוחות נפשיים.

לקחת אפידורל בלידה כן או לא, יכול להיות קשור להאם עשית קורס הכנה ללידה

מאוד עוזר בהתמודדות עם הכאב ללכת לעשות קורס הכנה ללידה. גם אם לא בדיוק זוכרים מה שהיה שם, הנשימות והתנוחות הספציפיות שמלמדים שם עלולות לעזור בשעת כאב. איך בוחרים קורס הכנה ללידה?

מיומנות המיילדת תעזור בקביעה האם תקחי אפידורל בלידה

מאוד חשוב ליפול על מיילדת טובה מקצועית ומיומנת אשר עברה הרבה לידות ושתדע איך לשלב בצורה נכונה ומועילה את בן הזוג בתהליך הלידה, לעזור לך עם תנוחות ונשימות מסוימות ובאופן כללי להיות לך לעזר תוך כדי שמירה על סבלנות ומקצוענות.

מה קורה בבית החולים עד שמתחילה הלידה בפועל?

אז עם אפידורל או בלי אפידורל בלידה? איך מחליטים?

קודם כל אין טעם להחליט מראש. נשים רבות החליטו מראש שכן או לא, והנסיבות שינו הכל. יש נשים שהחליטו על כך שייעזרו בשיכוך כאבים לפני הלידה וברגע האמת לא רצו לקחת, או כלל לא יכלו לקבל אפידורל. עם זאת, יש נשים שהחליטו מראש שהן לא רוצות לקחת אפידורל, וברגע האמת דרשו שהמרדים יגיע כמה שיותר מהר להזריק להן את הזריקה המיוחלת. באמת שאין טעם לקחת החלטה מראש כי הנסיבות יכולות לשנות הכל.

אפידורל

האם יש סיכוי לא להספיק לקבל אפידורל?

בלידה ראשונה כמעט תמיד יש זמן לקבל אפידורל אם מעוניינים בכך. בבתי החולים הגדולים מאפשרים לקחת אפידורל אפילו בפתיחה של 8 ו- 10 ס"מ, זאת במידה וכמובן יש מרדים פנוי. איך מומלץ לנוע בזמן צירים על מנת להקל על הכאב? איך מזהים צירים אמיתיים?

מתי אי אפשר לקבל אפידורל? האם כל אישה יכולה לקבל אפידורל בלידה? 

לא. נשים עם מיעוט טסיות דם (הגורם לרמת קרישות נמוכה בדם), נשים עם בעיות מבניות כאלו ואחרות בגב ובעמוד השדרה, נשים שאלרגיות לחומר ההרדמה, נשים הסובלות מפריחות, דלקות וזיהומים בגב לא תוכלנה לקבל אפידורל. גם לנשים שיש להן קעקועים באיזור הגב התחתון תהיה בעיה לקבל אפידורל. האישור או הסירוב של מרדים בחדר לידה להזריק אפידורל יהיה תלוי במיקום הספציפי של הקעקוע באיזור הגב התחתון.

אפידורל – כמה כואבת ההזרקה עצמה?

מרדים מיומן שמזריק אפידורל יעשה עבודה טובה וכמעט לא תרגישי. קודם המרדים יזריק זריקת אלחוש למקום ואז יבצע את הכנסת הצינורית וכו'. זו אינה זריקה כואבת במיוחד. יש כמובן מקרים יוצאי דופן, אבל על פי רוב זה לא ממש כואב, מה גם שכאבי הצירים מאוד מקהים כל תחושה אחרת בגוף באותו רגע.

למה כל הזמן שומעים על נשים שהאפידורל לא השפיע עליהן?

כי זה באמת קורה לעיתים, אבל לא צריך להלחץ מכך. לעיתים חומר ההרדמה לא מספיק ליולדת ספציפית, ויש צורך להוסיף. לעיתים ההזרקה מתבצעת לא במיקום המדויק ולכן צד אחד מורדם והשני לא. זה קורה, אבל גם אם זה קורה לכן, אפשר לקרוא למרדים בשנית.

הזרקת האפידורל – כמה זמן זה לוקח בפועל?

לפני ההזרקה עצמה, יש צורך לתת ליולדת עירוי של כליטר נוזלים. לוקח מעט זמן עד שהעירוי מסיים. היולדת צריכה לפני ההזרקה לחתום על טופס בו היא מודעת לסכנות שבהזרקת האפידורל. תהליך ההזרקה עצמו לוקח בין 20 דקות לחצי שעה, תלוי כמה זמן לוקח למרדים למצוא את הנקודה המתאימה בגב, לכן אנו ממליצים שברגע שאת מחליטה במהלך הלידה שאת רוצה אפידורל בלידה, קראו מייד למרדים מכיוון שמהרגע שמחליטים שרוצים שיכוך כאבים עד הרגע שבו מפסיקים להרגיש כאב יכול לעבור זמן, אפילו כשעה שיכולה להתארך כמו נצח במידה והכאבים חזקים מאוד. (קורים גם מקרים בהם ההרדמה לא עובדת במאה אחוז והכאב נמשך, ואז יש צורך להזריק שוב, אז הדברים עלולים לקחת זמן)

אפידורל כן או לא

אם אני רוצה ללדת בלי אפידורל  האם זה שפוי?

בהחלט שפוי. עם זאת, דעי שעל פי רוב מדובר בכאבים קשים מאוד (שגם יכולים להתמשך זמן לא מועט…). ללא אפידורל אין לדעת איך זה ייגמר, את יודעת איך זה מתחיל, אבל את לא יודעת איך הלידה תתפתח וכמה כואב יהיה לך בהמשך הלידה.

עם זאת, נשים לאורך כל ההיסטוריה עשו זאת. אמא שלך או סבתא שלך יכולות לספר לך איך היתה חוויית הלידה שלהן ללא שיכוך כאבים. יש היום נשים לא מועטות שמראש בוחרות לא להיעזר באפידורל וזה לגיטימי.

הכל שאלה של חוזק נפשי ופיזי. עובדה שמאז ומעולם (עד לפני 30 שנה) נשים נאלצו ללדת ככה בלי שום ברירה ועבדו בכך בגבורה. אם החלטת – אל תתני לאנשים להפחיד אותך אבל זכרי שבמהלך הלידה הכל יכול להשתנות, ושמרי על ראש פתוח. האם כדאי לעשות קורס הכנה ללידה?

בהצלחה, ושתהיה לידה קלה, לא משנה במה תבחרי.

Share This Post
Have your say!
00
3 Comments
  1. הכתבה שלכם מעודדת לקיחת אפידורל באופן מובהק. "נשים פעם עמדו בגבורה בכאבים וכו'". תסבירו לגבי הסיכונים בלקיחת אפידורל וכך נשים יוכלו להחליט האם כדאי או לא, ולא רק על סמך השיקול האם אשה תרצה לחוות כאב או לא. כי ברור שאף אחת לא תרצה שיכאב לה. ואם תסבירו שברגע שלוקחים אפידורל – יש חסימה של כל ההורמונים של הלידה והנקה – אוקסיטוצין, אנדורפינים שפועלים לטובת היולדת, עם אפידורל זמן לידה מתארך, יש יותר מקרים של ניתוחים קיסריים, החלמה ארוכה יותר אחרי הלידה, קשר פחות טוב עם התינוק, תינוק שיוצא מסטול ויונק פחות. זה רק על קצה המזלג. תפסיקו לעודד נשים להיות שק תפוח אדמה חסר ישע ששוכבת על המיטה ו"מחלצים" ממנה את התינוק. אשה יכולה ללדת בכוחות עצמה כשתגייס את הידע, הורמונים טבעיים של הלידה והנקה, תשמור על ראש פתוח ותזוז בזמן הלידה.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.