צירים – איך יודעים שהם באמת הגיעו?

איך לזהות צירים

איך מזהים צירים?

אם אתם לא בטוחים איך מזהים צירים הגעתם בול למקום הנכון. צירים שמסמלים את הגעתה של הלידה הם לא משהו שאפשר להתבלבל איתו, באמת שלא. אם אתם לפני לידה ושאלת נשים שכבר ילדו איך מזהים צירים וכולן אומרות לך "כשזה יגיע את תדעי" ואת נשארת מבולבלת – אל דאגה, כשצירים יגיעו את תדעי שזה זה.ֿ

איך מזהים צירים

מיכל ברס, מיילדת בחדרי לידה ואחות במחלקת יילודים מתייחסת לאיך אמורים להרגיש צירים באמת, ואיך תדעי שאכן הגיעו הצירים המיוחלים ושזה לא סתם כאב בטן חזק או כאב של לחצים. איך מומלץ לנוע בזמן צירים?

איך מזהים צירים אמיתיים?

עוצמת הכאב בצירים מאד אינדיבידואלית לכל אחת, והם הולכים ומתגברים ככל שמתקדמת הפתיחה של צוואר הרחם.צירי לידה אמנם כואבים וכואבים מאוד, אך עם זאת, בתחילת ההופעה של הצירים הכאב הוא די נסבל. עם הזמן הוא יילך ויתעצם. מה תרגישי? או. שאלת מיליון הדולר.

זיהוי צירים

זיהוי של צירים – כמו לחץ חזק בבטן

רוב הנשים מדווחות שכאבי הצירים מרגישים כמו לחץ חזק מאוד בבטן, הרגשה שהבטן מתהפכת והרגשה של לחץ פנימי חזק, ובגדול כאב כללי חזק מאוד לאורך האגן, הגב התחתון והבטן. בנוסף, ברגע שתחווי את הכאב הנ"ל נסי להגדיר איפה כואב לך בדיוק. במידה ולא תצליחי – ייתכן מאוד שאלו צירים אמיתיים ולא צירים מדומים. איך מזהים ירידת מים?

איך לזהות צירים

איך יודעים לזהות שאלו צירים אמיתיים לקראת לידה ולא צירים מדומים או קלקול קיבה?

המאפיין העיקרי של צירים אמיתיים ולא מדומים הן ההפוגות ביניהם. הצירים הראשונים יכולים להגיע בהפסקות של חצי שעה, וימשכו כ 10-15 שניותמדובר בכאב חזק שלאחריו יש הפוגה מלאה וההרגשה היא רגילה לחלוטין עד הציר הבא. לעומת זאת,  אם מדובר בסתם כאב בטן או קלקול קיבה לא יהיה כאב חזק, לאחריו הפוגה ואז שוב כאב אלא כאב מתמשך שקיים כל הזמן. עם הזמן, וככל שמתקדמת פתיחת צוואר הרחם, הצירים יתחילו להופיע בתכיפות גבוהה יותר, כל 3 או 5 דקות, וימשכו כ 20-30 שניות.

איך מזהים צירים אמיתיים

צירים אמיתיים (בניגוד לצירים מדומים) הולכים ומתגברים

בצירי ברקסטון היקס (צירים מדומים) יכולות להיות הפוגות בדומה לצירים רגילים, אבל צירים אלו אינם מתגברים בעוצמה, אינם מתגברים בתכיפות, ולרוב נעלמים בזמן מנוחה (מה שלא קורה בצירים אמיתיים).

מוזמנים לקרוא :

איך מומלץ לנוע בזמן צירים על מנת להקל על הכאב?

מה קורה בלידה עצמה? איך היא מתנהלת בפועל?

מה קורה בבית החולים עד שמתחילה הלידה עצמה?

צירים

איזה כאב מרגישים בצירים?

בזמן צירים אמיתיים קיימת התכווצות של שריר הרחם, הגורמת לפתיחה של צוואר הרחם. בלידה ראשונה, הכאב של צירי הלידה האמיתיים יופיע במקביל באיזור הגב התחתון והאיזור התחתון של הבטן ו ממש בתוך הנרתיק, מה שמעיד על פתיחה של צוואר הרחם.צירי ברקסטון היקס, וכמובן כאבים של קלקול קיבה, לא יגרמו לפתיחה של צוואר הרחם, ואינם אפקטיביים ללידה. כאשר חווים כאבים של צירים אמיתיים קשה להגדיר בדיוק איפה כואב מכיוון שהכאב מתפרס.

צירי לידה

מיקום הכאב בצירים מדומים או כאבים שאינם צירים

לעומתם, בכאבים של קלקול קיבה, לחץ, כאבי בטן רגילים או צירי ברקסטון היקס תחושי כאב רק באזור הבטן ולרוב גם תצליחי להגדיר מיקום מדויק של הכאב.

צירים אמיתיים יהיו סדירים

צירי לידה אמיתיים ולא צירי לידה מסוג ברקסטון היקס יהפכו להיות סדירים בשלב מסוים. מה הכוונה סדירים? יגיעו במרווחים קבועים של זמן.מדידת המרווחים היא מתחילת ציר אחד עד תחילת הציר הבא. בהתחלה הם יכולים להגיע כל 7 או 8 דקות, או ישר כל 4 או 5 דקות, אבל לרוב הם בשלב כלשהו יתחילו להיות סדירים ויגיעו וייפסקו במרווחים קבועים וגם יילכו ויתעצמו עם הזמן.

לעומתם, כאבים שמקורם הוא כאבי בטן, קלקול קיבה, לחץ נפשי או צירי ברקסטון היקס לרוב יגיעו וייעלמו כלעומת שבאו, הם לא יתעצמו עם הזמן ולא ייעלמו במנוחה או מעצמם. צירי ברקסטון היקס מגיעים לעיתים לאחר מאמץ או בשעת לחץ (כמו גם כאבי בטן סתמיים) בניגוד להגעת צירי לידה אמיתיים שיגיעו כשהם פשוט יגיעו.

מומלץ לקרוא:

כיצד מזהים ירידת מים?

איך מומלץ לנוע בזמן צירים על מנת להקל על הכאב?

איך מזהים צירים

מתי לנסוע לבית חולים עם צירים?

צירים שמגיעים כל 3 או 5 דקות באופן סדיר במשך כשעתיים, כלומר שכל 3 או חמש דקות אתם חווים ציר, כאשר כל ציר נמשך כ 20-30 שניות זה זמן טוב לצאת אל בית החולים, זה גם תלוי עד כמה אתם נמצאים קרוב/רחוק מבית חולים.אל תחששו להגיע מאוחר מדי לבית החולים, במיוחד לא במקרה של לידה ראשונה אשר לרוב נמשכת זמן ארוך יותר מלידות חוזרות, ואין חשש ללדת בדרך או לפספס קבלה של אפידורל.

מיכל ברס היא מיילדת בחדרי לידה ואחות במחלקת ילודים, מעבירה קורסי הכנה ללידה, ייעוץ הנקה וטיפול בתינוק. לדף הפייסבוק של מיכל
התוכן עזר לכם? עשו לנו לייק בעמוד הפייסבוק שלנו והישארו מעודכנים!

Share This Post
Have your say!
10
7 Comments
  1. יש משחה או שמן מומלצת למריחה על הבטן בשבוע מתקדם ?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.