טיפים לניהול נכון של טקס שינה

טקס שינה לתינוק

טקס שינה

טקס שינה לתינוקכולם מדברים על כך שחשוב לערוך טקס שינה לתינוק החל מגיל קטן. אז כן, טקס שינה הכולל אלמנטים קבועים ובשעה קבועה יעזור לתינוק שלכם (גם אם הוא עדיין מאוד קטן) להכנס לשגרה ולהתחיל להתרגל לישון בשעה קבועה (גם אם לא מייד, בהמשך זה יקרה, מבטיחים), אבל חשוב לדעת איך לנהל נכון את טקס השינה.  ריכזנו את מה שחשוב לדעת בכתבה שלפניכם (וכן, זה הרבה פחות מורכב ממה שזה נשמע).

1. הקפדה על שעה קבועה – גם אם התינוק עדיין קטן, וגם אם הוא כבר יותר גדול (בן כמה חודשים ויותר) נסו לקבע את שעת המקלחת, או לפחות להגביל אותה לטווח שעות מסוים (בין 18:30 ל – 19:30 לדוגמא). סדרו את היום כך שבשעת המקלחת שקבעתם התינוק לא יהיה רעב/עייף מדי. תינוק רעב ועייף במקלחת יהיה חסר סבלנות והמקלחת מוסיפה עוד עייפות, כך שאתם יכולים למצוא את עצמכם נאבקים בתינוק כדי להלביש אותו, לשים לו חיתול אחרי המקלחת, ועד שתאכילו אותו הוא כבר יצרח כ"כ חזק, שהשכנים ירצו להזמין משטרה. אל תגיעו למצבי הקיצון הללו ואל תחכו שהתינוק יבכה או יהיה עייף מאוד כדי להכניסו להתקלח.

2. ארוחה קבועה לאחר האמבטיה – תינוקות רבים רגילים למקלחת, לאחר מכן ארוחה, והופס למיטה. הרגילו את התינוק שמיד לאחר האמבטיה מלבישים אותו, שמים לו חיתול, (בנוסף, אחרי המקלחת, בזמן ההלבשה בשידת ההחתלה הכי נוח לתת את התרופות שהתינוק שלכם מקבל באופן קבוע – ויטמין די, ברזל וכו'), שרים שיר או שניים ואוכלים (הנקה או בקבוק). התינוק ייכנס לשגרה ויידע – "מצפה לי מקלחת", אח"כ "מחכה לי ארוחה" ואז "אני נכנס למיטה". ברגע שתקיימו את הרצף הזה, או טקס שינה קבוע התינוק יודע למה לחכות וקל לו יותר להכנס למצב של השינה.

3. שיר קבוע במהלך טקס שינה – בחרו שיר שאתם אוהבים לשיר לתינוק שלכם,  ושירו אותו רק לפני השינה בזמן שאתם מנדנדים קלות את התינוק, או מניחים במיטה וממשיכים לשיר לו.  הצעה נחמדה היא לנדנד את התינוק/ת על הידיים שלכם בעדינות בזמן שאתם שרים את השיר וברגע שנגמר השיר מניחים את התינוק/ת במיטה. עם הזמן הם יבינו שברגע שנגמר השיר מתחילה ההשכבה וזה הזמן ללכת לישון. (אתם גם יכולים להמציא שיר עם כמה שורות, לפי ראות עיניכם, זה לא חייב להיות הסינגל הכי נמכר בתולדות כל הזמנים, אלא שיר קצרצר שחיברתם שכולל את מה שיצא לכם מהראש באותו רגע), שמרו את השיר הזה לטקס השינה בלבד, התינוק עם הזמן יידע לקשר את השיר הזה לזמן השינה וגם זה יעזור להכניס אותו אל השינה בקלות יותר.

4. עמעום האורות בחדר בו משכיבים את התינוק ובקרבתו ובלי טלויזיה בסביבה – לאחר המקלחת עמעמו את האורות בחדר התינוק ובמסדרון או בחדרים הקרובים, אל תכניסו את התינוק אחרי המקלחת לחדרים בהם דולק אור משמעותי, או מול טלויזיה. נכון, לא צריך להרגיל תינוק להרדם בשקט מוחלט ובחושך מוחלט, אבל בכל זאת, צריך ליצור עמעום ותחושה של לילה. גם אתם לא הולכים לישון עם טלויזיה דולקת ואור בחדר, אז למה התינוק שלכם צריך להרדם כשברקע יש אורות דולקים ורעשים מן הטלויזיה?

טיפ חשוב:  טקס שינה מוצלח צריך להתקיים בשעה סבירה לתינוק. נשים רבות מספרות שהבעל שלהן חוזר מהעבודה רק לקראת 19:00 או 20:00 והן מחכות לו עם טקס השינה והמקלחת. אם המצב כזה גם אצלכן, זה בסדר, אבל דעו שזה יכול לעכב לתינוק את שעת ההשכבה, ולא כדאי שהתינוק יתרגל ללכת לישון מאוחר (21:00 זו שעה מאוחרת לתינוק) כי דפוס זה יכול ללוות אתכם אח"כ הרבה זמן קדימה. מומלץ להתחיל טקס שינה לקראת ערב (18:30, 19:00) ולא בלילה. תינוק שעובר את שעת השינה ועייף מדי, יתקשה להכנס לשינה עמוקה ועלול גם להתעורר במהלך הלילה. נסי לבדוק אפשרות עם בעלך שיקדים מדי פעם את ההגעה הביתה ונסו להקפיד על שעה נוחה לתינוק לטובת קיום טקס שינה מוצלח.

הטיפים הנ"ל נכתבו ע"י אמהות מנוסות ולא ע"י יועצות שינה או אנשי מקצוע בתחום.

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו ואינו מהווה חוות דעת מקצועית או רפואית. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית או לדעתו של איש מקצוע. האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00
2 Comments
 1. אני מציעה לך לא להרים על הידיים כשהוא מתבכיין. הצעה שלי להוציא אותו מהפעילות "המרגשת" – אוניברסיטה, או שמיכת פעילות או מה שלא יהיה, ללטף ולהחזיק 2-3 דקות על הידיים, ואז להניח בעדינות בעריסה/מיטה. במידה ובוכה – מציעה לך לנדנד מעט את העריסה או לעשות "שששששש" ולטפוח קלות על הגב או ללטף מעט. תראי איך זה זורם לך. אצלי זה עבד מצוין.

  Reply
 2. שלום לכולם,
  שבוע הבא בני יהיה בו 3 חודשים. דווקא עם שנת הלילה אנחנו יחסים מסתדרים.
  לעומת זאת, אני לא יודעת כיצד להעביר אותו מפעילות מרגשת (למשל אוניברסיטה) לעריסה ולשינה, כיצד מרגיעים ומלמדים את התינוק לישון לבד?

  היום אם אני מניחה אותו בעריסה הוא מפהק ומחייך ולא עוצם עיניים כעבור בערך 20 דקות מתבכיין ואז אני כמעט מרדימה אותו על הידיים או כדור פיזיו אבל אז הוא בוכה כשאני מניחה בעריסה

  תודה רבה!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.