איך עושים מקלחת לתינוק? המדריך המלא

מקלחת לתינוק

מקלחת לתינוק

מחפשים מדריך מפורט ומלא איך לעשות מקלחת לתינוק? מצאתם. אם אתם הורים טריים ולא בטוחים איך נכון להחזיק את התינוק במקלחת, איך יודעים אם טמפרטורת המים נכונה לתינוק, האם להשתמש בסבון וכו' אז הכתבה הזו תהיה עבורכם שימושית מאוד. נירית אוליבקוביץ'- מדריכת הורים נותנת שלל טיפים והסברים חשובים לגבי כיצד לקלח את התינוק בפעמים הראשונות ובכלל, בצורה נכונה וקלה. בהצלחה!

מהם האביזרים שצריך כדי לעשות מקלחת לתינוק בימים ובשבועות הראשונים? (וגם אח"כ)

מגבת נוחה לתינוק

מד חום לאמבטיה – ניתן להשיג בכל חנויות התינוקות.

אמבטיה לתינוק אמבטית פלסטיק מיוחדת שמותקנת על מעמד  

דפני – מושב מפלסטיק שניתן להושיב עליו את התינוק בזמן המקלחת, המעמד הזה יושב בתוך אמבטית הפלסטיק

הכנות לפני המקלחת

חימום חדר האמבטיה

יש לחמם את חדר האמבטיה ל 25-26 מעלות.

מילוי מים באמבטיה והכנת בגדים לתינוק מראש

יש למלא מים באמבטיה בגובה שליש מהאמבטיה, לפחות עד שתצברו יותר בטחון. מה הטמפרטורה שצריכה להיות למים? בין 37-38 מעלות. איך בודקים שהטמפרטורה נכונה? אפשר להכניס מרפק ולבדוק. אם במרפק זה מרגיש לכם חמים ונעים זה בסדר. אסור למים להרגיש לכם חמים, או חמים מאוד מכיוון שהעור של התינוק עדין ורגיש וחש את הטמפרטורה בעוצמה מעט יותר גבוהה ממה שאתם מרגישים. לפני הכנסת התינוק למים מומלץ להניח במים את מד החום לאמבטיה ולוודא שהטמפרטורה נכונה. בזמן שממלאים מים באמבטיה מומלץ להכין את הבגדים בחדר התינוק על מנת שיחכו לכם על שידת ההחתלה לאחר המקלחת. את התינוק מפשיטים ועוטפים במגבת או חיתול בד. בודקים שוב את טמפרטורת המים באמצעות המרפק ומכניסים ראשית את רגלי התינוק למים וממתינים לראות שהתינוק מגיב היטב לטמפרטורת המים. אם אתם חשים שהתינוק נבהל מהכניסה למים הכניסו אותו כאשר הוא עטוף בחיתול הבד. המתינו עד שיירגע ואז פתחו את החיתול והתחילו במקלחת. התינוק לא נרדם? קבלו שלל טיפים ועצות איך לעזור לתינוק להרדם

המקלחת עצמה

איך צריך להחזיק את התינוק בזמן המקלחת?

בעת עשיית מקלחת לתינוק יש להשעין את ראש התינוק על שקע המרפק, כך האחיזה שלנו בתינוק תהיה הרבה יותר יציבה וחזקה. בנוסף, בעת שמשעינים את ראש התינוק על הזרוע, עוטפים את גופו עם כף היד של אותה זרוע וכך שומרים עליו יציב בידיים שלנו, כמו בתמונות הבאות:

החזקה טובה של התינוק בזמן המקלחת

החזקה טובה של התינוק בזמן המקלחת

איך לא כדאי להחזיק את התינוק בזמן המקלחת?

 בתמונה הבאה ישנה החזקה מאוד לא טובה של התינוק. אין לתמוך בראש התינוק ביד,  מכיוון שהתינוק לא יציב בידינו ויכול בשניה להתהפך ולהחליק לנו מהיד:

האם לקלח את התינוק עם דפני או בלי דפני?

בתחילת הדרך אני ממליצה להורים להשתמש בדפני . השימוש בכיסא הישיבה של הדפני נותן תחושת ביטחון להורים וגם לתינוק, בייחוד אם התינוק עדיין ממש קטן. חשוב מאוד לא להשאיר את התינוק בדפני ללא ידיים שמחזיקות אותו. ניתן להשיג דפני עם  מד רגליים מתכוונן המאפשר התאמה לגודלו של התינוק. את הדפני מומלץ לכסות בכיסוי מתאים או בחיתול בד כדי לרכך לתינוק את הישיבה, ולפני ההכנסה למים מומלץ להרטיב את הכיסוי/חיתול במים חמימים.

תינוק בדפני

המקלחת עצמה

הקפידו לרחוץ טוב את כל האיברים. התחילו ברחצת הראש כאשר מומלץ להשתמש בספוג רחצה שהורטב במי האמבטיה. הרטיבו את הפנים של התינוק בעדינות, עברו על הגבות (שלעיתים יסבלו מיובש אחרי הלידה),האף, הלחיים והצוואר ומאחורי האוזניים ורחצו את בית השחי. אחר כך עברו לחלק התחתון של הגוף הקפידו לשטוף היטב את האיברים האינטימיים ואת האצבעות בין הרגליים – מצטבר שם הרבה לכלוך בעיקר מהגרביים. בתום הרחצה יש לנגב את גוף התינוק היטב, בפרט באזורי הקפלים והטבור. אין צורך להימנע מהרטבת אזור הטבור, גם לפני שנשר. איך מתחילים לנהל סדר יום קבוע לתינוק?

רוב התינוקות מאוד אוהבים אמבטיות, במיוחד אם ההורים משדרים רוגע ונינוחות. שדרו לתינוק שהכל בסדר, שירו לתינוק שלכם שירים באמבטיה, גם כשהוא ממש קטן. תינוקות נרגעים למשמע קול אנושי רגוע ונעים. בחודשים הראשונים המקלחת אינה אמורה להיות ארוכה, השתדלו לסיים את המקלחת במהירות – 2-3 דקות וזהו. לקראת גיל 3-4 חודשים אפשר להאריך טיפה את זמן המקלחת בהתאם להסתגלותו של התינוק. כשאתם מוציאים את התינוק מהמקלחת הקפידו במיוחד לעטוף את הראש. דוגמא:

לאחר שעטפתם את התינוק כראוי הניחו אותו על שידת ההחתלה, ייבשו אותו עם המגבת והסבירו לו מה אתם עושים. "עכשיו אנחנו מייבשים את רגל שמאל", "עכשיו אמא מייבשת לך את הבטן" וכו'. השתמשו בבגדים שהכנתם מבעוד מועד. לעולם אל תסירו את המבט מהתינוק כאשר הוא מונח על שידת ההחתלה, זה מאוד מסוכן. התינוק יכול בשניה אחת להחליק מהשידה. לאחר מכן סרקו את התינוק עם מברשת מיוחדת לתינוקות (או מסרק). הלבישו אותו בבגדים שהכנתם מראש, אם התינוק צורח מאוד ותרו על כל הטקס. יבשו אותו, עטפו אותו במגבת, האכילו ואז הלבישו. זהו. התינוק מוכן לשנת הלילה שלו!

האם להשתמש בסבון כשעושים מקלחת לתינוק?

אין נחיצות לקלח את התינוק בסבון. לתינוקות יש ריח טבעי נהדר. אם אתם בכל זאת רוצים להשתמש בסבון – העדיפו אל סבון, שהוא עדין יותר ופחות מייבש את העור או סבון משמן טבעי שאינו מכיל בושם – דוגמת בלנאום שגם מומלץ להקלה על בעיות קשקשת בעור. את הפנים יש לרחוץ במים בלבד. הקפידו להוסיף סבון לאמבט רק כל מקלחת שנייה ולא בכל מקלחת.

האם חובה לקלח את התינוק מידי יום?

בהחלט ניתן לוותר על מקלחת לתינוק בימים מסוימים, בייחוד בתקופת החורף. עם זאת, יש להקפיד לשטוף מדי יום את הטוסיק במים פושרים מתחת למים זורמים או לנקות את גוף התינוק בעזרת צמר גפן רטוב. הקפידו לנקות את הקפלים העדינים בצוואר התינוק ואת איברי המין ובית השחי.

טיפ קטן למקלחות הראשונות:

עדיף לקלח ביחד, שניכם. במקלחות הראשונות – כדי לקלח את התינוק בצורה נעימה וקלה מומלץ שאחד יקלח והשני יהיה שם כדי להגיש לו את המגבת +כל דבר אחר שיידרש במהלך המקלחת.

המידע המופיע במאמר מבטא את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית או משפטית פרטנית. האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בלא להתייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

נ/א/22/02/13

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית.  האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00
6 Comments
 1. Haha. I woke up down today. You've cheered me up!

  Reply
 2. It's spooky how clever some ppl are. Thanks!

  Reply
 3. Frankly I think that's absolutely good stuff.

  Reply
 4. If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I'd say "Kowabunga, dude!"

  Reply
 5. Didn't know the forum rules allowed such brilliant posts.

  Reply
 6. There is a critical shortage of intomrafive articles like this.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.