שבוע 21 להריון

שבוע 21

שבוע 21 להריון הגיע. מה קורה בשבוע זה? אצל העובר – העובר כבר מגיע לאורך של 25 ס"מ ומשקל של כ – 300 גרם בממוצע. מוחו ממשיך להתפתח בקצב מהיר, הגבות, העפעפיים ואיברי המין כבר מפותחים ועיניו עדיין סגורות. אצלך – ייתכנו ורידים ברגליים, פצעונים על הפנים והרגשה פיזית יחסית טובה. למחשבון הריון ולחישוב מועד לידה משוער

שבוע 21 – איזה חודש זה?

השבוע ה-21 נמצא בטווח של החודש החמישי להריונך. זהו השבוע הרביעי והאחרון של החודש החמישי להריונך. לטבלת חודשי ההריון לפי שבועות

מה קורה לעובר במהלך שבוע 21 להריון?

שבוע 21 – תנועות עובר

העובר כבר מגיע בשבוע 21 לאורך של כ – 25 ס"מ בממוצע. מוחו ממשיך את התפתחותו (וימשיך להתפתח גם שנים אחרי הלידה). הגבות והעפעפיים של העובר כמעט ומוכנים בשלב זה של ההריון. עיניו עדיין סגורות וייפתחו לקראת שבוע 26. איברי המין (שלו או שלה) מפותחים וניתן לאבחנם בוודאות בבדיקת אולטראסאונד. העובר כבר בולע חלק ממי השפיר, זאת כחלק מתהליך טבעי הנועד לסייע להתפתחות מערכת העיכול והנשימה שלו. ייתכן שלעיתים תחושי ב"שיהוקים" של העובר. גם זו תופעה תקינה לחלוטין המתרחשת בעקבות התכווצות הסרעפת של העובר לרוב לאחר בליעת מי השפיר.

מה קורה איתך בשבוע 21?

את נכנסת לאיזור המוגדר "טוב" בהריון, בו התסמינים הפיזיים יחסית סבילים, ואת עדיין אינך נפוחה ולא מתקשה בתזוזה ובפעילות. נצלי את התקופה הקרובה לטיולים, למפגשים עם חברים, למסעות קניות מפנקים ולדאגה לעצמך, מכיוון שבקרוב מאוד גופך יגדל, תרגישי מסורבלת יותר מהרגיל ובסופו של דבר יהיה לך תינוק חדש שיקשה על ביצוע הפעולות הללו עבור עצמך (גם אם את כבר אמא, וגם אם לא, תינוק חדש מוריד את הזמן והיכולת לבצע פעילויות שלפני כן נחשבו לשגרתיות ופשוטות לביצוע). עדיין לא מרגישה תנועות עובר?

ורידים ברגליים ופצעים בפנים

למרות שאת ככל הנראה מרגישה בשבוע 21 יותר טוב מבחינה פיזית, תיתכן, עקב עליה ברמות הפרוגסטרון בגופך הופעה של ורידים ברגליים בשלב זה. במידה ואמך סובלת מורידים ברגליים – את בהחלט עלולה לסבול גם כן, מכיוון שחלק מהתופעה הנה בהחלט תורשתית. גורמים נוספים שישפיעו על חומרת הופעת הורידים ברגליים בהריון הם הגיל שלך ומס' ההריונות, לרוב עם כל הריון – התופעה מחמירה. כדי למזער את הנזק השתדלי לא לעמוד הרבה על רגלייך, להרים את הרגליים למעלה מתי שמתאפשר לך ולהיות בתזוזה. במידה ועבודתך מול מחשב או משרדית – צאי להפסקות יזומות והתהלכי מעט.

בנוסף,  תיתכן גם הופעה של פצעונים בפנים. במידה והתופעה חריפה – התייעצי עם רופא הנשים שלך לפני שתשתמשי בחומרים טיפוליים כאלו ואחרים. ישנם חומרים אשר יכולים להיות מסוכנים לשימוש בהריון.

שבוע 21 – פעילות גופנית

במהלך ההריון, השרירים מתבקשים לתפקד בצורה יוצאת מן הרגיל ועקב העומס המוטל עליהם לעיתים הם הופכים לנוקשים. השתדלי לשמוע על רמה נאותה של תנועתיות. נכון, בהריון אסור לבצע פעילות גופנית מאומצת מדי, אך כן נכון לשמור על תנועה ופעילות של הגוף. בצעי הליכות, או הפסקות יזומות במהלך היום על מנת להתנועע ולסייע לשרירים לשמור על גמישותם. שמירה על גמישות השרירים ותנועתם יסייעו לך גם להרגשה פיזית טובה יותר במהלך המשך ההריון וגם בלידה עצמה.

מה מומלץ לעשות במהלך שבוע 21 להריון?

במידה וטרם עשית זאת – לקבוע תור לבדיקת סקירת מערכות מאוחרת (אותה מבצעים לרוב בין שבוע 22 לשבוע 24 להריון).

לוודא שאינך סובלת ממחסור בברזל או בויטמינים. (התייעצי עם רופא הנשים שלך בסוגיה זו)

להקפיד על תזונה מאוזנת הכוללת הרבה שתיית מים ואכילת סיבים – פירות וירקות, וגם חלבונים וסידן. כמו כן, להקפיד לא לצרוך יותר מדי קפאין בהריון המעלה את קצב פעימות הלב (הן שלך והן של העובר)

לוודא שאת רוחצת ידיים היטב לאחר שימוש בבשר נע או לאחר קרבה לצואת חתולים – אלו עלולים להכיל את טפיל הטוקסופלזמה המסוכן לנשים בהריון.

כל הריון מתפתח בצורה אינדיבידואלית. הנאמר מעלה הנו בגדר ממוצע וייתכן כי הנאמר מעלה רלוונטי או אינו רלוונטי אלייך בשבוע ההריון הספציפי. המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו ואינו מהווה חוות דעת מקצועית או רפואית. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית או לדעתו של איש מקצוע. האתר (ללדת) או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.