מטפלת או פעוטון?

מטפלת או מעון

מטפלת או משפחתון – מה עדיף?

איך יודעים מהי המסגרת הנכונה עבור התינוק? האם עדיף מטפלת או פעוטון? מחקרים רבים מראים שתינוקות עד גיל שנתיים צריכים דמות משמעותית אחת שתטפל בהם ותהיה קשובה אך ורק לצרכיהם. עם זאת, הורים רבים לא יכולים כיום לעמוד בהוצאה של מטפלת ויש גם הורים רבים שמעדיפים להכניס את התינוק למשפחתון או פעוטון, לא תמיד רק מסיבות כלכליות. בכתבה הבאה נסקור את היתרונות והחסרונות של מטפלת מול פעוטון או מעון.

מה חשוב לבדוק כשבוחנים מעון לתינוק?

מה חשוב לבדוק כשבוחנים מטפלת לתינוק?

מהם היתרונות בהעסקת מטפלת?

1. יחס של אחד על אחד לתינוק שלכם – תשומת לבה של המטפלת שתשכרו תהיה נתונה אך ורק עבור התינוק שלכם. בנוסף, מחקרים רבים ופסיכולוגים רבים סבורים שבשנתיים הראשונות לחיי התינוק השארת תינוק עם דמות משמעותית אחת שכל תשומת לבה נתונה לטיפול בו חשובה מאוד ליצירת התפתחות רגשית תקינה.

2. ביטחון על ידי בחירה אישית שלכם – מטפלת היא מישהי שאתם בוחרים לטפל בתינוק שלכם ולא מישהי שהפעוטון או המעון בחר עבורכם. אתם יכולים לראיין את המטפלת, לשאול אותה שאלות קשות, לבחון ולעשות נסיונות עם מטפלות שונות ולבחור את האחת שעליה אתם יכולים לסמוך בעיניים עצומות וזו שנראה שהתינוק מגיב אליה בצורה החיובית ביותר. איך בוחרים מטפלת?

מהם החסרונות בהעסקת מטפלת?

1.יקר, יקר, יקר –  שכירת מטפלת הנה עניין מאוד יקר שרבים לא יכולים לעמוד בו. מטפלת במשרה מלאה תעלה בימינו בין 5,000 ל- 7,000 ש"ח בחודש. (מטפלת לתאומים תעלה באיזור ה- 7,000 ש"ח). בנוסף, צריך לשלם למטפלת ביטוח לאומי, נסיעות ופנסיה כנהוג בחוק. הרבה נשים עושות חישוב מהיר ומגיעות למסקנה שבעלויות כאלו לא תמיד שווה להן לחזור לעבודה.

2. חוסר אמון – מטפלת היא אחת והיא לבד עם התינוק כל היום. לפעמים אי אפשר לדעת מה היא באמת עושה/לא עושה עם התינוק. כמובן שאם לוקחים מישהי זה אחרי שמבלים איתה זמן מה, בודקים אותה ומוודאים שניתן לסמוך, אבל לפעמים אי אפשר לדעת בדיוק מה קורה כשאתם לא נמצאים. מה חשוב לבדוק כשמחפשים מטפלת?

3. הכנסת אדם זר הביתה וחוסר שליטה שלכם על המצב – לא לכולם נוח שמישהו זר נכנס הביתה והופך לחלק בלתי נפרד מן הבית. פתאום מישהו מבשל בבית, מישהו נוגע לכם בדברים ומעורב משמעותית בחייכם. בנוסף, אם המטפלת עובדת בבית שלה והתינוק שלכם הולך אליה אז תמיד קיימת האפשרות שהיא תתפנה למטלות הבית כמו קיפול כביסה, או סידורים בזמן שהתינוק שלכם לא מקבל ממנה את תשומת הלב שמגיעה לו.

אם כבר לוקחים מטפלת – האם עדיף שתעבוד אצלנו בבית או אצלה? מהם היתרונות והחסרונות בהעסקת מטפלת אצלכם בבית?

העסקת מטפלת בבית שלכם – יתרונות

חסכון בזמן שלכם – במידה והמטפלת מגיעה אליכם הביתה נחסך עבורכם זמן ההורדה והאיסוף של התינוק.

שליטה על מה שקורה -במידה והמטפלת מגיעה אליכם הביתה אתם יותר בשליטה על מה שקורה במהלך היום – יותר קל להפתיע אותה לדוגמא בביקור פתע של סבתא, או לדאוג לדברים מסוימים בסדר היום של התינוק. כמו כן, התינוק תמיד ירגיש יותר נוח בביתו שלו, עם החפצים המוכרים שלו, המיטה שלו ובכלל זה נותן תחושת רוגע מסוימת שהמטפלת נמצאת במגרש הביתי שלכם.

התקנת מצלמות –  אם תרצו תוכלו להתקין מצלמות בבית ולעקוב אחר המתרחש, היום אפשר לראות דרך האייפון כל הזמן מה קורה (חסרון או יתרון?)

העסקת מטפלת בבית שלכם – חסרונות

עלויות גבוהות יותר –  של חשמל, מים, אוכל שתצטרכו לספק עבורה (או שהיא תספק לעצמה מתוך המקרר שלכם..)

איחורים – המטפלת יכולה לאחר ובעקבות זאת אתם תאחרו לעבודה.

אדם זר שנכנס אליכם הביתה מדי יום – (שמהר מאוד הופך לכמו משפחה אבל בהתחלה זה פחות נעים)

ומה לגבי פעוטון לתינוק? (פעוטון/משפחתון)

איך בוחרים מעון לתינוק?

פעוטונים ומעונות צצים כמו פטריות אחרי הגשם בזמן האחרון. עם זאת, הכמות לא מעידה על האיכות וכלל לא פשוט למצוא פעוטון טוב. מהם היתרונות והחסרונות בבחירה בפעוטון/מעון ולא במטפלת?

יתרונות בפעוטון:

1. זול הרבה יותר ממטפלת – מחירי פעוטונים היום הם בממוצע כמחצית ממחירי מטפלות.

2. מס' גננות או סייעות ולא דמות משמעותית אחת – כאשר לוקחים מטפלת סומכים על דמות אחת ויחידה שתטפל יפה בתינוק ובעצם תהווה לו דמות לחיקוי בשנותיו הראשונות לחיים. בגן/פעוטון ישנו בדר"כ צוות וגם הורים נוספים שהם בבחינת עין נוספת שמשגיחה על המתרחש.

חסרונות בפעוטון או מעון:

1. חבלות לתינוק בהרבה מהפעוטונים כמות הצוות אינה תמיד מספיקה, במיוחד בגילאים הקטנים יותר. אי אפשר להשגיח באופן מושלם על כל התינוקות כל הזמן ולכן יכולות להגרם חבלות בפעוטון. בנוסף, התינוקות האחרים יכולים לפגוע אחד בשני, במכוון או שלא במכוון.

2. הורים נוספים שקובעים את סדר היום – בפעוטון צריך להתחשב גם ברצונות של הורים אחרים, כגון עריכת מסיבות יומולדת כאלו ואחרות, תשלומים כאלו ואחרים לטובת צרכים שונים בגן, ובכלל זו לא הסביבה שלכם שאתם הדומיננטיים בה.

3. אוכל לא נקי, זיהומים ומחלות של ילדים אחרים – אם התינוק שלכם שוהה במעון, הוא ודאי יידבק חדשות לבקרים במחלות מן הילדים האחרים, בנוסף, לא אתם שולטים על האוכל אותו הוא מקבל, כמה הוא אוכל, ומתי.

לסיכום, לשאלה אם לקחת מטפלת או לבחור במעון אין תשובה חד משמעית. אתם צריכים להחליט מה יותר מתאים לכם כהורים. לא משנה במה תבחרו – מטפלת או פעוטון, תידרש תקופת הסתגלות, גם לכם וגם לתינוק. שיהיה המון בהצלחה.

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו ואינו מהווה חוות דעת מקצועית או רפואית. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית או לדעתו של איש מקצוע. האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share This Post
Have your say!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.