מטפלת לתינוק });

מטפלת לתינוק – מה חשוב לבדוק?

1

מה חשוב לבדוק כשמחפשים מטפלת לתינוקאם אתם בעיצומו של תהליך של חיפוש מטפלת לתינוק ייתכן ואתם מתוסכלים, או עייפים ובעיקר מבולבלים. מאוד קשה לערוך חיפוש ולמצוא מטפלת טובה שתענה על כל הקריטריונים. אבל מה בעצם הכי חשוב לבדוק כשמחפשים ומראיינים מטפלת פוטנציאלית לתינוק? להלן רשימה מקיפה: (לא בטוחים איפה למצוא מטפלת? כאן תוכלו לקבל רעיונות)

1. תחושת בטן – אין כמו רושם ראשוני ותחושת הבטן שלכם. סמכו על האינסטינקטים שלכם ועל ההרגשה הפנימית. כבר בשיחת הטלפון ביניכם אפשר לקבל הרגשה כללית לגביה.

2. סדר ונקיון – חשוב שהמטפלת המיועדת תהיה נקיה ומסודרת. כשהיא מגיעה לראיון העבירו מבט על הבגדים שלה, הסתכלו האם המראה הכללי שלה מטופח (שיער נקי, ריח כללי והרגשה אישית שלכם).

3. הקפדה על זמנים – בדקו אם המטפלת הגיעה בזמן לראיון ולא איחרה. במידה ואיחרה – זה סימן רע שיכול להעיד שאם תעסיקו אותה היא תאחר לכם גם במהלך העבודה. עמידה בזמנים חשובה ביותר על מנת שתוכלו לסמוך עליה לאורך זמן. כמובן שאם היא הודיעה מראש על איחור, עקב בעיה באוטו/בתחבורה ציבורית אל תזקפו זאת לרעתה. לא בטוחים מה עדיף – מטפלת או משפחתון/פעוטון?

4.ניסיון בעבודה עם ילדים – חשוב שלמטפלת יהיה ניסיון עם ילדים או תינוקות. בקשו ממנה לפרט כמה זמן עבדה אצל כל משפחה, מה כללה העבודה, בני כמה היו הילדים. בררו האם היא מנוסה בעבודה עם תינוקות בגיל של התינוק שלכם. שאלו מדוע סיימה את העבודה אצל המשפחה הקודמת (במידה ועבדה קודם אצל משפחה). לא חובה שלמטפלת יהיה נסיון של שנים, אבל חשוב לוודא שהיא כן מנוסה עם ילדים, שהיא אוהבת ילדים ולא עושה זאת מחוסר ברירה (יש הרבה כאלו לצערנו).

5. גישה לתינוק – כאשר המטפלת מגיעה אליכם הביתה בדקו כיצד היא פונה לתינוק/לילד/ילדים, האם היא מרימה אותו, באיזה טונים היא מדברת אליו והאם היא עדינה או חסרת סבלנות. (גם בכמה דקות אפשר לראות האם מדובר בהצגה ובזיוף או באהבה אמיתית לילדים). שימו לב האם היא מתעניינת בתינוק – שואלת לגילו, לשמו, מה הוא אוהב, מה גורם לו לבכות, מה הוא אוכל, איך נראית שגרת יומו וכו'. זה יכול להעיד על מקצועיות ורצינות. איפה מוצאים מטפלת בימינו?

6. מעשנת/לא מעשנת – עדיף כמובן שהמטפלת לא תהיה מעשנת, שאלו אותה בנימוס. גם אם היא מעשנת – אפשר לשאול אותה אם היא מוכנה לא לעשן בשעות העבודה אצלכם.

7. גיל המטפלת – עם יוצאים מן הכלל, עדיף שהמטפלת לא תהיה צעירה מדי וגם לא מבוגרת מדי. החסרון במטפלת צעירה יהיה חוסר אחריות, "זרימה" לכיוונים שאולי לא יתאימו לכם כמו לפגוש חברים בזמן העבודה עם התינוק/לא להקשיב להוראות המדויקות שלכם לגבי הטיפול בתינוק/לעזוב את העבודה אחרי זמן קצר לטובת טיול ספונטני בחו"ל ועוד. החסרונות במטפלת מבוגרת יכולים להיות שיש לה המון ניסיון עם תינוקות ו"היא יודעת הכי טוב" והיא תנסה ללמד אתכם איך לחנך את התינוק שלכם. לעיתים זה יכול להיות לעזר, ולעיתים מאוד להעיק. בנוסף, מבוגרת יכולה לשכוח לעיתים דברים, להיות חסרת אנרגיות ועייפה מכדי לעשות טיולים ארוכים עם התינוק או עייפה מכדי לאתגר אותו בג'ימבורי או מלרדוף אחריו כשיתחיל לזחול וכו'.

8. כסף – כמה עולה המטפלת? מטפלת היום זה עניין יקר. אל תתביישו לשאול בסוף הראיון את המחיר. אל תתקיפו עם השאלה הזו ברגע שהמטפלת מתיישבת בסלון שלכם, אבל בהחלט ראוי לשאול את השאלה הזו לאחר שדיברתם על כל שאר הדברים. מטפלת שמטפלת בתינוק בביתה שלה ולא אצלכם תעלה לכם פחות כסף בסופו של דבר – תצטרכו לתת לה פחות תנאים מאשר אם היא עובדת בביתכם. שאלו האם היא מעוניינת בשכר גלובלי או פר שעה.

4. המלצות – תמיד בקשו המלצות, גם אם המטפלת צעירה וגם אם המטפלת מבוגרת ועושה רושם שיש לה המון ניסיון. נהוג לבקש המלצות בסופו של הראיון, לאחר הדיבור על המחיר, ראוי לבקש המלצות. אל תתביישו ואל תרגישו לא נעים לבקש שמות של אנשים שהמטפלת עבדה אצלם וטלפונים. אם המטפלת עבדה בגן – עדיף להתקשר לגן. כאשר אתם מתקשרים להמלצה, שאלו שאלות כמו: כמה זמן היא עבדה אצלכם, האם הייתה איזשהי בעיה איתה במהלך התקופה שעבדה, האם היא עומדת בזמנים ואחראית, האם היו מרוצים ממנו באופן כללי וכו'.

טיפים כלליים: 

1. ערכו את הראיון עם המטפלת בביתכם ובשעה שהתינוק ער ויחסית רגוע (לא בשעות הערב), על מנת שהתינוק ישתף פעולה ושתוכלו להתרשם מגישת המטפלת לתינוק, האם היא מרימה אותו, איך היא מדברת אליו ואפילו איך היא מחליפה לו חיתול או מאכילה אותו. השתדלו לראיין מטפלות שמראש הגיעו אליכם דרך המלצה – דרך מכרים/חברים/בני משפחה וכו'.

2. במידה והחלטתם שמטפלת מסוימת נראית לכם – מומלץ לערוך מס' ימי נסיון או שבוע נסיון ולראות איך התינוק/ת מגיבים אליה. מאוד קל לראות כאשר תינוק אינו מטופל/אינו רגוע/אינו שמח/שינוי במצב רוחו. הפתיעו את המטפלת בשעות לא צפויות, גם במהלך שבוע הנסיון וגם לאחריו. קחו בחשבון שתקופה של חיפוש מטפלת יכולה לקחת זמן, אולי תנסו מטפלת כזה או אחרת, תחליטו שהיא לא נראית לכם ותנסו אחרת. איך תדעו שהמטפלת שלכם טובה אחרי שכבר התחלתם לעבוד איתה?

3. מה לשאול במהלך הראיון? בקשו ממנה לספר על עצמה, לספר על ילדים איתם עבדה (כך תוכלו לשמוע איך היא מדברת על ילדים), כמה זמן עבדה בכל מקום, מדוע עזבה. שאלו אותה האם היא אוהבת ילדים (ותראו אם התגובה אמיתית ומכל הלב או מזויפת), איזה גילאים היא הכי אוהבת, עם אילו גילאים היא הכי מנוסה. שאלו אותה מה יכול להפריע לה במהלך העבודה (אם היא תאמר "ילד שמנדנד הרבה" או "ילדים בכיינים או מפונקים מדי" דעו שהמטפלת הזו צריכה לצאת מביתכם מהר). שאלו אותה מה היא חושבת לגבי סדר יום של תינוק בגיל של התינוק שלכם. שאלו האם היא נוהגת לטייל כל יום בחוץ, לקחת לפעילויות או אוהבת יותר לשבת בבית. האם היא נשואה/רווקה? האם יש לה ילדים – כמה ילדים, בני כמה וכו'. איפה היא גרה, מאיפה היא במקור (אולי תמצאו איזה מכר משותף שיכול להעיד על אופיה) ועוד.

4. מטפלות בעייתיות – לא חסרים היום סיפורים על מטפלות מזעזעות שדוחפות לתינוקות אוכל בכוח, מפעילות אלימות (פיזית ומילולית), ומתייחסות באופן כללי בצורה לא ראויה לתינוקות בהם הן מטפלות. עשו את כל הבדיקות שלכם לגבי המטפלת, אל תהססו להתקין מצלמה בבית, או לשלוח חברה/אמא/מכרים להסתכל איך המטפלת מתפקדת עם התינוק בגינה ליד הבית/בטיול וכו'. עדיף לנהוג ביתר זהירות מאשר להצטער. עם זאת, אל תיהפכו לפרנואידים, יש גם מטפלות נהדרות, בעלות סבלנות שמטפלות לעיתים לא פחות טוב מהאמהות עצמן – צריך פשוט לחפש אותן טוב ולא להתפשר על מישהי שלא עונה על כל הקריטריונים שהצבתם לעצמכם.

לסיכום, תהליך של חיפוש מטפלת יכול להיות מעיק וארוך, אבל אל תקצרו או תחפפו. מציאת מטפלת זהו תהליך חשוב ומהותי מאוד לחייו הנוכחיים והעתידיים של התינוק שלכם. בהצלחה. כך תבחנו את המטפלת שלכם – 7 טיפים חשובים!

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו ואינו מהווה חוות דעת מקצועית או רפואית. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית או לדעתו של איש מקצוע. האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share.

תגובה אחת

  1. Pingback: איך יודעים אם מטפלת טובה לתינוק

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.