קפיצת גדילה - מתי מתרחשת? איך מומלץ לנהוג בזמן קפיצת גדילה? });

מהי קפיצת גדילה וכיצד יש לנהוג?

1

מתי מתרחשות קפיצות גדילה?

קפיצת גדילה

מהי קפיצת גדילה?

קפיצת גדילה היא תקופה בה היונק יונק בתדירות גבוהה יותר במטרה לאותת לגוף האם לייצר יותר חלב, וזאת על מנת להתאים את כמות החלב לצרכיו הגדלים של היונק.

קפיצת גדילה

כמה זמן אורכת קפיצת גדילה?

קפיצות גדילה אופייניות נמשכות בדרך כלל בין 24-48 שעות, אך הן משתנות מתינוק לתינוק. יש אחדים שקפיצת הגדילה שלהם תבוא לידי ביטוי רק בלילה, ואחרים לא יסכימו לרדת מהשד  במשך 24 שעות רצופות.

קפיצת גדילה

מתי לרוב מתרחשות קפיצות גדילה?

קפיצות הגדילה הסטנדרטיות מתרחשות בדרך כלל בגילאים: 7 ימים,  14-10 ימים, 3 שבועות, 6 שבועות, 3 חודשים ו-6 חודשים. גם כאן, יש תינוקות שלא קראו את הספר, וקופצים בזמנים שונים מהסטנדרט. יש אמהות שלא מרגישות בקפיצות הגדילה כלל, ויש המרגישות בהן במועדים אחרים משצוין.

כל עוד התינוק יונק/אוכל לפי דרישה, וכל הסימנים מצביעים על קצב עליה טוב במשקל של התינוק אז אין סיבה לדאגה.

מומלץ לקרוא גם איך מתמודדים עם גודש חריף בשדיים?

מתי מתרחשת קפיצת גדילה

מתי לא מדובר על קפיצת גדילה?

1. במידה והיניקות הן ארוכות ותכופות כבר מהלידה (ולא התחילו פתאום)
2. אם במקביל ליניקות הארוכות את סובלת מכאבים, פצעים וסדקים.
3. אם היניקות המוגברות נמשכות יותר מיומיים-שלושה.

במידה ואחד מהפרמטרים שצוינו מעלה מתרחשים אצלכם מומלץ לפנות לעזרה מקצועית (יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ) על מנת לתקן את המצב ולהחזיר את ההנקה למסלול.

קפיצת גדילה – כיצד כדאי לנהוג בזמן הזה?

יש להניק לפי דרישת התינוק, מבלי לבדוק מתי ינק לאחרונה.

ייתכן שתרגישי שהוא יונק ללא הפסקה במשך 24 או 48 שעות, אך זכרי ששכול שתניקי את התינוק יותר, זמן הקפיצה יתקצר ותחזור השגרה הרגילה.

נסי לישון או לפחות לנוח בשעות בהן תינוקך ישן כי קפיצות הגדילה יכולות לעייף מאוד והניחי למטלות השוטפות שסובלות דיחוי. הקפידי לשתות הרבה.

כיצד לא מומלץ לנהוג בזמן קפיצת גדילה?

אם את מניקה באופן בלעדי – לא מומלץ לתת בקבוק תמ"ל (מומלץ לא ליפול למחשבות ש"אין לי מספיק חלב והתינוק רעב, אז ניתן בקבוק כדי שהתינוק יהיה שבע").

נכון, אמנם נדמה לפתע שהתינוק לא עוזב את השד, שהוא רעב ושההנקה לא מספקת את צרכיו (מה שאינו נכון בהנקה תקינה!). זהו בעצם למעשה השלב שבעזרת ביקוש, כלומר בעזרת יניקה בלתי פוסקת – התינוק יגדיל את כמויות החלב הנוצרות עבורו בשד.

יניקה תכופה היא הדרך היחידה שלו לגרות את השד לייצר יותר חלב ובכך ליצור איזון חדש בין ההיצע בשד ובין הכמויות הדרושות לו לגדילה.

אם תתנו לו תוספת תמ"ל במקום לינוק, התוצאה עלולה להיות מחסור בחלב. לכן, גם אם את מרגישה שאין כלום בשד ושהתינוק יונק "על ריק", המשיכי להניק אותו.

נירית אוליבקוביץ הנה יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, דולה לאחר לידה ומדריכת הורים.

המידע המופיע במאמר מובא לצורך מידע כללי בלבד. המידע מהווה את עמדתו של כותבו. אין המאמר מהווה תחליף לבדיקה רפואית פרטנית.  האתר או כותב המאמר לא יהיו אחראים לכל תוצאה הנובעת מפרסום תוכן זה או מכך שמי מקוראי המאמר ביצע את המוצע בו, בין אם התייעץ או שלא התייעץ כראוי עם בעל מקצוע בעניינו האישי.

Share.

תגובה אחת

  1. Pingback: כביסה לתינוק

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.